V průmyslové zóně Světlé nad Sázavou zvažuje pražská společnost UJP postavit závod na výrobu palivových souborů pro jaderné elektrárny. Svůj záměr zástupci firmy v úterý představili obyvatelům města. Vstup stejného investora do Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku minulý rok zastavilo místní referendum.

Úterní celodenní prezentace záměru ve světelském kině začala v 10 hodin dopoledne, vystřídalo se tam kolem 300 lidí. Chvílemi se tvořily hloučky debatujících. Některým záměr nevadil, jiní říkali, že jsou proti. "Mám takový pocit, že si lidé uvědomují, že v dnešní době je potřeba k těmhle příležitostem přistupovat racionálně," řekl starosta Jan Tourek (KDU-ČSL).

Ve Světlé nad Sázavou se UJP zajímá o novou průmyslovou zónu zabírající deset hektarů, která byla vybudována po krachu tamních skláren Sklo Bohemia. Připravena je od roku 2011, ale žádný investor do ní zatím nevstoupil.

Firma UJP by potřebovala pozemek o rozloze osm hektarů, podle starosty ale pořád zvažuje více lokalit. Žádost o koupi pozemků ve světelské zóně ještě nepodala. "Chtěli lidem nejdřív ukázat, co by chtěli dělat. Řekli, že půjdou jenom tam, kde je budou chtít," uvedl Tourek.

Informace o záměru UJP zveřejnilo vedení radnice také na webových stránkách. "Do našeho města by vstoupil velký a silný investor s investicí 1,5 až dvě miliardy korun, 200 obyvatel by získalo zaměstnání s velmi dobrými platovými podmínkami," stojí v textu. Součástí závodu by mělo být vědecké pracoviště. Zástupci radnice zároveň slíbili, že budou o všech krocích obyvatele otevřeně informovat.

V Bystřici nad Pernštejnem se místní referendum ke zvažované stavbě závodu na palivo pro jaderné elektrárny konalo s loňskými komunálními volbami 10. a 11. října. Se stavbou v referendu souhlasilo 683 voličů, zatímco 2903 voličů vznik závodu odmítlo. Hlasovalo 52 procent oprávněných voličů. V Bystřici žije 8400 lidí, Světlá nad Sázavou má kolem 6700 obyvatel.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru