Pokles o 64 centů na 57,70 dolaru za barel ukončil více než devítiprocentní třídenní vzestup cen, ke kterému došlo v průběhu uplynulého týdne. Ten představoval nejvyšší týdení růst od února 2011. Cena lehké ropy typu Brent klesla v úterý pod 58 dolarů za barel poté, co se čínská inflace dostala na své pětileté minimum, což vyvolalo obavy o poptávku po této surovině v rámci druhé největší ekonomiky světa.

Hlavním zdrojem růstu světové produkce ropy však zůstanou do konce tohoto desetiletí Spojené státy, a to navzdory propadu cen této strategicky důležité suroviny. Ve svém střednědobém výhledu trhu s ropou to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Její předpověď je v rozporu s očekáváním, že pokles cen způsobí dramatické zpomalení růstu těžby z břidlicových ložisek v USA.

Mezinárodní agentura pro energii také upozornila na skutečnost, že nízké ceny, sankce a výkyvy devizových kurzů budou vytvářet tlak na snížení produkci ropy v Rusku. Podíl Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na světových dodávkách se mírně zvýší, ale již nedosáhne úrovně předcházející rozmachu těžby z břidlicových hornin v USA.

Za rozvojem produkce ropy ve Spojených státech je technologie označovaná jako hydraulické štěpení, která se používá k těžbě z břidlicových hornin. Těžba touto metodou je ale nákladnější než některé jiné těžební postupy. I přes vyšší náklady však těžba z břidlicových hornin v USA významně přispěla k zlevnění ropy na světových trzích.

Cena americké lehké ropy WTI v lednu sestoupila pod 45 dolarů za barel, ačkoli ještě loni v létě dosahovala téměř 115 dolarů. V posledních týdnech však zamířila vzhůru a v současné době se drží lehce pod 60 dolary za barel. Toto oživení však bude podle Mezinárodní agentury pro energii jen omezené a ceny se stabilizují hluboko pod maximy z minulých tří let.

Růst poptávky po ropě by měl v roce 2016 zrychlit, a to na 1,13 milionu barelů denně. V letošním roce činí poptávka jen 910 000 barelů denně. Pokles cen ropy nebude mít podle agentury výrazný vliv na růst poptávky a výraznějším způsobem ani nepodpoří hospodářský růst.