Největší švýcarská banka UBS loni vydělala o 13 procent více než v předchozím roce. Čistý zisk společnosti se dostal na 3,6 miliardy švýcarských franků (asi 95 miliard korun). V roce 2013 finanční ústav získal 3,2 miliardy franků.

V přepočtu na akcii byl zisk banky 0,94 franku na akcii. UBS rovněž ve svém oznámení o výsledcích uvedla, že za loňský rok vyplatí dividendu, kterou ztrojnásobila a zvýšila na nejvyšší úroveň od hospodářské krize.

"Potěšilo mě, čeho jsme v roce 2014 dosáhli. Výsledky jsou silné, náš kapitál je silný. Dokončili jsme svou strategickou transformaci, takže jsme dobře připraveni na budoucnost," uvedl generální ředitel podniku Sergio Ermotti.

Banka v oznámení uvedla, že loni pokračovala ve snižování rizikových aktiv. Zároveň ale varuje před dopadem silné švýcarské měny a negativních úrokových sazeb ve Švýcarsku i eurozóně. Společnosti podle agentury Reuters klesly zisky ve všech oblastech kromě investičního bankovnictví.

Provozní příjmy společnosti stouply na 28 miliard franků, oproti roku 2013 ale vzrostly také provozní náklady o miliardu franků. Akcie banky po oznámení výsledků i vyšší dividendy klesly o 3,4 procenta a v úterý dopoledne se pohybovaly na úrovni 15,70 franku za akcii.

Výsledky UBS zasáhly rozsáhlé jednorázové náklady spojené s urovnáváním různých skandálů. V listopadu se banka například dohodla, že zaplatí úřadům ve Švýcarku, Británii a Spojených státech 774 milionů švýcarských franků za ukončení vyšetřování údajných manipulací na devizovém trhu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru