Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v pondělí výrazně zvýšila letošní odhad poptávky po své ropě, úrovně její současné těžby ale poptávka ani tak nedosáhne. Ropný kartel na druhé straně prudce snížil předpověď produkce v zemích mimo OPEC, zejména kvůli zpomalení těžební aktivity ve Spojených státech pod vlivem prudkého propadu ropných cen.

OPEC ve své pondělní zprávě odhadl, že poptávka po jeho ropě dosáhne letos v průměru 29,21 milionu barelů denně (b/d). To je 430 000 b/d nad prognózou z minulého měsíce. V lednu země OPEC těžily celkem 30,37 milionu b/d, plyne z odhadů agentury Reuters.

Cena ropy v pondělí vzrostla zhruba o 1,5 procent, v pondělí po 14. hodině se obchodovala za 52,4 dolaru. O procento méně vzrostla cena Brentu zhruba na 58,1 dolaru.

Kartel srazil odhad letošního přírůstku produkce mimo OPEC proti lednu o 420 000 b/d na 850 000 barelů. "Je to hlavně v důsledku oznámených škrtů v plánech kapitálových výdajů u velkých mezinárodních ropných společností a poklesu počtu využívaných vrtných zařízení v USA a Kanadě," uvedl OPEC.

Předpověď těžby ropy v USA pro tento rok organizace snížila o 170 000 b/d. Pro Rusko tento svůj odhad omezila o 70 000 b/d a stejným tempem jej snížila pro země Blízkého východu, které nejsou členy OPEC.

Kartel se loni v listopadu rozhodl ponechat beze změny svůj celkový těžební limit 30 milionů b/d. To zrychlilo pokles světových cen ropy, které v polovině ledna sestoupily na šestiletá minima, asi 60 procent pod úroveň loňského červnového maxima. Od té doby ceny ropy získaly zpět více než 20 procent díky zprávám o poklesu vrtání v USA a omezování investic.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru