Finanční správa ke konci loňského roku evidovala daňové nedoplatky za 110,6 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím rokem objem klesl o 38,3 miliardy korun, tedy o čtvrtinu. Největší podíl na poklesu má snížení nedoplatků u daně z přidané hodnoty (DPH).

Kdo tady vlastně neplatí daně - čtěte ZDE

"Nedoplatky se snížily díky zlepšenému výběru daní z exekučních řízení, a to o polovinu, a zreálnění stavu nedoplatků odpisy nedobytných pohledávek. Pokles byl ovlivněn i zvyšující se ekonomickou aktivitou v minulém roce a také potlačením významných úniků," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Ke konci loňského roku měla finanční správa nejvíce nedoplatků u DPH, téměř 74 miliard korun. Objem nedoplatků u DPH ovšem klesl meziročně o více než 23 procent, tedy o 22,6 miliardy korun. Klesaly i nedoplatky u dalších daní, jako například u daně z příjmu právnických i fyzických osob a u spotřebních daní. Růst nedoplatků loni finanční správa zaznamenala pouze u daně dědické, a to z devíti na deset milionů korun.

Celkový objem daňového inkasa loni stoupl meziročně o 28,4 miliardy korun na 639 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru