Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) zhoršila v pátek úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spekulativní kategorie odůvodnila zvýšenými obavami o finanční stabilitu státu a řeckých bank v době, kdy nová vláda nemá dostatek času k vyjednání nové dohody s věřiteli. Příliš dlouhá jednání by přitom podle agentury mohla vést až k odchodu země z eurozóny. Zhoršením ratingu Řecku pohrozila také konkurenční mezinárodní ratingová agentura Moody's.

Zhoršení ratingu odráží podle S&P to, že "tlak omezené likvidity na řecké banky a ekonomiku zužuje časový rámec, během něhož může nová vláda dosáhnout dohody s oficiálními věřiteli". Omezený objem hotovosti, který má nová vláda k dispozici, spolu s blížícími se termíny splatnosti dluhů vůči mezinárodním věřitelům" omezují její vyjednávací možnosti", dodala S&P podle agentury AP.

Delší jednání s věřiteli by podle S&P mohlo vést k ohrožení finanční stability v zemi v podobě stahování vkladů z bank. "V nejhorším případě by to vedlo k uvalení limitů na pohyb kapitálu a ke ztrátě přístupu k financím od věřitele poslední instance (Evropské centrální banky), což by mohlo vyústit v odchod Řecka z hospodářské a měnové unie," sdělila S&P.

V řeckých volbách před necelými dvěma týdny drtivě vyhrála radikálně levicová strana Syriza, která se staví proti úsporným opatřením souvisejícím s mezinárodní finanční pomocí. Její vláda nyní jedná se zeměmi eurozóny o změnách podmínek záchranného programu a požaduje zmírnění dluhové zátěže. Řecko má dluh v celkové sumě kolem 320 miliard eur (8,9 bilionu korun), což představuje asi 170 procent ročního výkonu ekonomiky.

S&P přitom loni v září zvýšila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B. Ocenila tím plnění úsporných opatření předešlou vládou a oživování řecké ekonomiky.

Agentura v pátek ponechala řecký rating v režimu sledování s výhledem na další snížení a sdělila, že chce tento prozatímní stav definitivně vyřešit do 13. března. S&P signalizovala možné snížení ratingu už na konci ledna, kdy upozornila, že poslední údaje z Řecka nevypadají dobře a signalizují zhoršující se rozpočtovou výkonnost této silně zadlužené země.

Konkurenční ratingová agentura Moody's oznámila, že umístila řecký rating do režimu sledování s výhledem na možné snížení. Důvodem je nejistota ohledně výsledku jednání mezi zemí a jejími věřiteli. Moody's v současnosti hodnotí schopnost Řecka splácet své dlouhodobé závazky známkou Caa1, která se nachází zhruba ve středu spekulativního pásma.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Výměnou za podstatné úspory a reformy se dohodlo na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur.