Stát se chystá prodat tři firmy, v nichž za něj akcionářská práva vykonává ministerstvo financí. Na prodej je slovinská papírna Vipap Videm Krško, výrobce radiátorů Korado a část nemovitostí patřících ke karlovarskému hotelu Thermal. Informoval o tom server HlidaciPes.org, kterému to potvrdil ředitel odboru Strategické společnosti a investiční pobídky ministerstva financí Petr Blažek.

Vipap je největší papírnou na Balkáně, specializuje se na výrobu novinového papíru. Pro Česko jde o pozůstatek z České konsolidační agentury, která dřív patřila bance IPB.

"Vypsali jsme již soutěž na ekonomického a právního poradce. Prvořadým úkolem je připravit podmínky transakce a vytipovat okruh potenciálních zájemců. Doufáme, že se kupec najde, i když nepočítáme s tím, že bychom z tohoto prodeje inkasovali závratný výnos," uvedl Blažek, který nechce hovořit o prodejní ceně. Dodal ale, že součástí prodeje musí být vypořádání půjček ve výši devět milionů eur, které papírně poskytly ke krátkodobé finanční stabilizaci jiné státem vlastněné společnosti Prisko a Imob.

"I když si uvědomujeme, že situace na trhu je špatná, nemá smysl čekat na to, že v tomto oboru přijde nějaká změna k lepšímu. Není důvod, abychom takový podnik drželi," vysvětlil Blažek s tím, že Vipap potřebuje vlastníka s kapitálem a vizí, jak firmu rozvíjet. Potřeba budou masivní investice. "Česká republika ale není investor, který by měl dělat restrukturalizaci takového podniku," podotkl Blažek.

Ve společnosti Korado má stát podíl 34 procent. Zbylý podíl ve firmě drží vedle skupiny fyzických osob i Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). S tou se ministerstvo chce dohodnout na společném postupu. "Otázka není, zda chceme prodávat, ale kdy a jak. Rádi bychom prodávali ve správný okamžik. Přistupujeme k tomu zcela pragmaticky, ale není důvod, aby stát takový podnik vlastnil," řekl Blažek. Na prodej je i horní část karlovarského festivalového hotelu Thermal, zahrnující bazén, restauraci a bar.

"Utržené peníze použijeme na investice. Chceme využít i dotační zdroje, což znamená především peníze z evropských fondů. Chceme tu společnost nejprve dát dohromady, abychom zvýšili její hodnotu. Až v delším časovém horizontu budeme přemýšlet o prodeji nebo o nějaké formě pronájmu," uvedl Blažek.

Loni ministerstvo dosadilo nový management s úkolem zefektivnit hospodaření. Hotel měl v posledních čtyřech letech záporné cash-flow ve výši 120 milionů korun.

"Jsme přesvědčeni, že Thermal má vyšší ziskový potenciál. Management dostal od ministra financí jasné zadání ukázat, že státem vlastněný hotel může být stejně ziskový jako jiné konkurenční hotely soukromých majitelů," řekl Blažek.
Podle něj probíhají jednání s organizátory Mezinárodního filmového festivalu. "Ve spolupráci s festivalem chceme určitě pokračovat, ale vzájemné vztahy musí být víc vyvážené. Stávající podmínky bohužel z pohledu hotelu příliš výhodné nejsou," dodal Blažek.