Pražská burza po čtvrtečním poklesu zahájila páteční obchodování růstem. Krátce po 11. hodině stoupl index PX o 0,63 procenta na 977,38 bodu. Pomáhají mu hlavně akcie Erste Bank, které podražily o 1,7 procenta. Daří se ale i Komerční bance a elektrárenské společnosti ČEZ. Opačný vývoj lze sledovat u emisí operátora O2 nebo tabákové společnosti Philip Morris. Vyplývá to z průběžných informací na webu burzy.

Podle analytika Patria Finance Pavola Mokoše si pražská burza dopoledním růstem rozšiřuje svůj týdenní zisk na více než dvě procenta. Celkově si index PX připisuje v tomto týdnu už čtvrtý růst. "Hlavním tahounem růstu jsou akcie Erste Bank, které rostou na 562 korun. Akcie západoevropských bank od rána rostou navzdory poklesu hlavních indexů, když index bank Stoxx 600 Banks roste o 0,5 procenta," uvedl Mokoš.

Akcie Komerční banky se zhodnotily o téměř procento a obchodují se poblíž svých dvouměsíčních maxim za 5105 korun. Naproti tomu třetí finanční titul, pojišťovna VIG, ztrácí 0,3 procenta a její cenné papíry se prodávají za 1055 korun.

Emise ČEZ si připisují už čtvrtý růst v týdnu a podražily o dalších 0,72 procenta na 591,10 koruny. "Od začátku týdne zaznamenaly nárůst o 2,8 procenta, pokud současných 592 Kč udrží, připíšou si nejvyšší týdenní růst od října minulého roku," uvedl Mokoš.

Akciím O2 se tolik nedaří, zlevnily o 1,32 procenta na 224 korun. Cenné papíry Philip Morris oslabily jen mírně, a to o 0,05 procenta na 10 913 korun.

Česká měna i přes dnešní dobré zprávy z tuzemské ekonomiky spíše stagnuje k euru, k dolaru si polepšila. "Korunu nechávají ranní čísla z domácí ekonomiky v klidu. Jak průmyslová výroba, tak zahraniční obchod přitom přinesly dobré zprávy," komentoval vývoj koruny analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Podle údajů na serveru Patria Online se koruna krátce po 11. hodině obchodovala k euru za 27,71 koruny za euro, což je proti čtvrtku o tři haléře méně. K dolaru posílila o pět haléřů na 24,20 koruny za dolar.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru