Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za prosinec 2014. 

Praha. Česká národní banka zveřejní devizové rezervy ČNB k 31. lednu 2015 a saldo devizových obchodů ČNB k 31. prosinci 2014. Zveřejní též měnovou statistiku k 31. prosinci 2014.

Berlín. Bude zveřejněn vývoj průmyslové výroby v Německu za prosinec 2014.

Washington. Bude zveřejněn vývoj lednové nezaměstnanosti v USA.

New York. Ratingová agentura Moody's zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.


Česko by zatím nemělo vstupovat do bankovní unie

Česká republika by zatím neměla vstoupit do bankovní unie, která je reakcí zemí eurozóny na nedávnou finanční krizi. Vyplývá to ze studie ministerstva financí o dopadu účasti či neúčasti České republiky v bankovní unii. Studii v pondělí projedná vláda. Ministerstvo ve studii upozorňuje, že konečné rozhodnutí bude učiněno na politické úrovni a rozhodne o něm vláda.

Projekt tzv. bankovní unie byl reakcí na finanční krizi z roku 2007. Unie, která je tvořena jednotným mechanismem dohledu a jednotným mechanismem pro řešení krizí, je primárně určena pro státy platící eurem. Státy mimo eurozónu mají možnost se k bankovní unii připojit uzavřením tzv. úzké spolupráce s Evropskou centrální bankou. Ze zemí mimo eurozónu se k bankovní unii připojily například Bulharsko a Rumunsko, naopak Velká Británie deklarovala, že zůstane mimo.

Studie mimo jiné upozorňuje, že v případě přistoupení ČR k bankovní unii by byla omezena řada kompetencí národního orgánu pro řešení krizí, tedy České národní banky. Zároveň ale poukazuje na politické důsledky rozhodnutí zatím nevstupovat. Ty by totiž mohly být v krajním případě interpretovány jako odklon české vlády od své proevropské politiky.

Siemens chce propustit až 7400 zaměstnanců

Generální ředitel Siemensu Joe Kaeser chce snížit náklady koncernu (ilustrační foto).Německý průmyslový koncern Siemens má v úmyslu propustit po celém světě zhruba 7400 zaměstnanců, což představuje asi dvě procenta jeho celkové pracovní síly. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg. Propouštění je součástí plánu generálního ředitele Joea Kaesera na snížení nákladů. V Německu se firma chystá propustit kolem 3300 zaměstnanců, o práci by mohli přijít hlavně úředníci s vyššími platy. Siemens odmítl zprávu komentovat.

Kaeser loni oznámil rozsáhlou reorganizaci, jejímž cílem je snížit náklady o jednu miliardu eur (27,7 miliardy Kč) změnou struktury divizí a zjednodušením regionálních aktivit. Tyto změny se podle něj dotknou i pracovních míst, celkem až 11 600 pozic. Upozornil však, že to neznamená, že všechna tato místa budou zrušena, protože velkou část pracovníků bude možné využít jiným způsobem.

Siemens je jednou z největších firem v Německu a zároveň jedním z největších exportérů - vyváží širokou škálu zboží od vlaků přes turbíny až po vybavení nemocnic. Patří ke světovým lídrům v oblasti elektroniky a elektroinženýrství. Celkem zaměstnává zhruba 343 000 lidí, z toho 115 000 v Německu. Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v České republice, kde má zhruba 9200 zaměstnanců.

Miliardář Vítek koupil od Ringo Starra sídlo v Anglii

Český miliardář Radovan Vítek, šéf realitní skupiny CPI Property Group, koupil od bubeníka někdejší slavné britské skupiny The Beatles Ringo Starra honosné sídlo v Anglii. Starr se rozhodl žít převážně v USA. Informoval o tom na svém portálu časopis Forbes. Odhadl, že nemovitost mohla stát kolem 600 milionů korun. Rozlehlé panství s kořeny ze 17. století leží asi 60 kilometrů od Londýna v hrabství Surrey nedaleko města Cranleigh. Kromě samotného domu s osmi ložnicemi zahrnuje čtyři menší chaty, vnitřní bazén, tělocvičnu a saunu, koňské stáje, krytou jízdárnu a heliport.

Vítek nechtěl podle Forbesu transakci komentovat ani upřesnit, za kolik objekt kupuje. Podle jeho dřívějších vyjádření by rád v Anglii část roku žil. V londýnské čtvrti Belgravia má také dům. Ringo Starr koupil dům v roce 1999 za zhruba tři miliony dolarů (asi 73 milionů korun). Britský tisk spekuloval, že aktuálně může být cena až desetinásobná. Forbes ale odhaduje, že Vítek usmlouval cenu na maximálně 25 milionů dolarů (607 milionů korun).

Devizové intervence ČNB neskončí před létem 2016

Bankovní rada České národní banky oznámila, že režim devizových intervencí neukončí dříve než ve druhém pololetí 2016. Vyplývá to z prezentace po čtvrtečním jednání bankovní rady ČNB.

Rada zároveň zopakovala, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen schopných způsobit propad domácí poptávky a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky je připravena přistoupit k dalšímu oslabení koruny.

Podnikatelé se o své weby příliš nestarají

Internet, ilustrační foto.Většina malých firem a živnostníků věnuje svým webových stránkám maximálně jednotky hodin měsíčně. Dvě třetiny svůj web aktualizují jen několikrát do roka. Vyplývá to z průzkumu společnosti Webnode mezi 548 majiteli firemních internetových stránek. Péče o web nezabírá většině malých českých podnikatelů příliš času. Desítky hodin měsíčně stránkám obětuje jen osm procent z nich. Jednotky hodin měsíčně do webu investuje 58 procent firem a živnostníků. Třetina respondentů uvedla, že stránkám nevěnuje téměř žádný čas.

Přes 60 procent firemních webů je aktualizováno méně než jednou měsíčně, obvykle jen párkrát za rok. Jen pětina podnikatelů dělá na stránkách změny alespoň jednou týdně, čtyři procenta dokonce denně, oproti tomu 13 procent na web od jeho spuštění ani nesáhlo. Vlastní web mělo loni podle ČSÚ osm z deseti tuzemských podniků, tedy dvojnásobek proti roku 2000. Téměř třetina podniků má webové stránky uzpůsobené i pro mobilní zařízení a 18 procent umístilo na svůj web odkaz na svůj profil na sociálních sítích.