Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit úroky, aby omezila inflaci. Banka oznámila, že její klíčová úroková sazba od pátku stoupne na 19,5 procenta ze současných 14 procent. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se v loňském třetím čtvrtletí meziročně snížil o více než pět procent.

Guvernérka banky Valerija Hontarevová rovněž uvedla, že se banka dohodla s Mezinárodním měnovým fondem na podmínkách rozšíření finanční pomoci pro Ukrajinu.

MMF loni v dubnu schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (415 miliard korun). Fond nyní jedná o posílení finanční podpory s ukrajinskými úřady a minulý týden uvedl, že podpoří rozsáhlejší a delší program. Začátkem září MMF upozornil, že Ukrajina by mohla potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až 19 miliard dolarů, pokud bude konflikt na východě země pokračovat i letos.

Spotřebitelské ceny na Ukrajině se v loňském roce zvýšily téměř o čtvrtinu, tedy největším tempem za 14 let. A guvernérka Hontarevová již v lednu vyzvala k rychlým a rozhodným krokům proti "totální finanční krizi", v níž se země podle ní nachází. Ukrajinská ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a loňské ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.

Základní úroková sazba se tímto rozhodnutím dostane na trojnásobek úrovně 6,5 procenta ze začátku loňského roku. Loni banka tuto sazbu zvýšila celkem třikrát. Vyšší úroky sice obvykle podporují kurz domácí měny a omezují inflační tlaky, mají však zároveň negativní dopad na hospodářský růst, protože zvyšují náklady na půjčky. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se v loňském třetím čtvrtletí meziročně snížil o více než pět procent.

Vliv zvýšených úroků na měnu centrální banka nicméně eliminovala tím, že v podstatě uvolnila kurz hřivny. Oznámila totiž, že přestává pořádat každodenní aukce cizích měn pro banky, kde se neformálně určoval kurz hřivny. Ten poté spadl až na 24 až 25 hřivny za dolar, kde je podle některých obchodníků reálná hodnota hřivny. Centrální banka ještě před tímto propadem snížila oficiální kurz založený na transakcích na mezibankovním trhu o sedm procent na 17,9998 hřivny za dolar.

Hontarevová ale popřela, že zrušení aukcí znamená nastolení plně plovoucího kurzu. "Pokud se situace zhorší, národní banka má připraveny nástroje ke zklidnění trhu," řekla.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru