Skupina PPF získala podstatný menšinový podíl ve francouzské biotechnologické firmě Cytune Pharma SAS. Ta se zabývá výzkumem a vývojem nových léčebných postupů zaměřených na posílení imunitní reakce u nádorových a infekčních chorob.

PPF o tom informovala ve středu. Smluvní strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat kupní cenu ani další detaily transakce.

Akvizice potvrzuje zaměření PPF na biotechnologie jako na klíčovou strategickou vývojovou oblast. PPF je nyní aktivní v sektoru biotechnologií prostřednictvím svého většinového podílu ve společnosti Sotio a investice do OriBase Pharma, biotechnologické společnosti zaměřující se na vývoj nových možností cílené léčby agresivních onkologických onemocnění.

PPF se rovněž zavázala financovat výzkum a vývoj Cytune Pharmy vztahující se na její klíčovou vyvíjenou látku i na další aktivity.

"Akvizice Cytune Pharmy znamená další diverzifikaci našeho portfolia činností v oblasti výzkumu a klinického vývoje a přináší potenciální synergický efekt s výzkumnými a vývojovými programy Sotio a OriBase Pharma," uvedl akcionář skupiny PPF Ladislav Bartoníček.

"Doufáme, že budeme schopni dovést výsledky vývoje firmy Cytune do stadia klinického vývoje a na trh s cílem pomoci pacientům trpícím těmito zákeřnými chorobami," dodal.

Sotio vyvíjí přípravky na léčbu rakoviny prostaty, vaječníků a plic. Výzkum a vývoj firmy Cytune Pharma je zaměřen na široké portfolio nových imunoterapeutických přípravků, zejména pro léčbu nádorových onemocnění.

Jeho hlavní produkt vychází z vlastního imunologického výzkumu. Jedná se o bílkovinu napodobující funkci IL-15-proteinu, který je velmi důležitý pro aktivaci protinádorové imunitní reakce.

"Zázemí PPF a Sotia jako strategických investorů představuje pro Cytune příležitost k transformaci a dalšímu rozvoji. Naším cílem je vyvinout nové imunomodulační látky a testovat je v klinických studiích," upozornil prezident a zakladatel Cytune Pharmy David Béchard.

Skupina PPF, kterou vlastní převážně nejbohatší Čech Petr Kellner, investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, nemovitosti, maloobchodní služby, pojišťovnictví, těžbu nerostů a zemědělství až po biotechnologie. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Skupina vlastní aktiva přesahující 24 miliard eur.

Cytune Pharma se zabývá výzkumem a vývojem nových imunoterapeutik, která specificky aktivují složky imunitního systému zodpovědné za protinádorovou imunitní odpověď. Společnost byla založena v roce 2007.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru