Firmy si loni v Česku pronajaly nejvíce skladů a výrobních hal v historii, takřka 1,3 milionu metrů čtverečních ploch. Jen nepatrně přitom vzrostla neobsazenost, prázdných bylo na konci loňského roku 8,2 procenta ploch. Vyplývá to z aktuálních dat sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

Nově si firmy loni v Česku pronajaly 827 500 metrů čtverečních skladů. Meziročně to je o 34 procent více. Pokud se započítají obnovené smlouvy dosavadních nájemců, činil objem pronájmů za loňský rok 1,296 milionu čtverečních metrů, což je meziročně o 11 procent více.

Rekordní poptávka byla vyrovnána vysokým objemem nově dokončených prostor, a proto míra neobsazenosti zůstala stabilní," uvedlo sdružení IRF.

Největší transakcí loňského roku je předpronájem pro společnost Amazon na 133 tisíc metrů čtverečních nových skladových prostor, které v blízkosti pražského letiště staví developer Panattoni. I tato nájemní smlouva je podle IRF rekordní.

Poptávku táhly hlavně distribuční společnosti, které se na nových pronájmech podílely 55 procenty. Podíl výrobních společností činil 28 procent a logistických společností 17 procent.

Celková plocha výrobních a skladových prostor v České republice vzrostla na konci loňského roku na 4,9 milionu metrů čtverečních. IRF očekává, že už v první polovině letošního roku dojde k překročení hranice pěti milionů metrů čtverečních průmyslových ploch.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru