Ruská vláda rozhodla o prodeji lahve vodky za nejnižší povolenou cenu, tedy 185 rublů (kolem 68 korun). Zatímco ceny potravin se v zemi zvýšily o více než 15 procent a spotřebitelské ceny stouply o více než 11 procent, ruský tradiční nápoj od neděle zlevnil.

Podle serveru CNBC se tamní vláda tímto opatřením vyrovnává s rostoucím zájmem o finančně dostupnější pančované lihoviny. Cena půl litru vodky se před nedělí prodávala ještě za cenu 220 rublů. Vláda doufá, že se 16procentní snížení ceny alkoholického nápoje odrazí v návratnosti na daních.

Domácí trh s vodkou se s problémy potýká již delší dobu. Podle ruského listu Kommersant v minulém roce klesla produkce vodky až o 22 procent. Roli hrálo právě zvýšení ceny alkoholu o 15 procent v roce 2013, ale také rychle se rozšiřující trh s nelegálně distribuovaným alkoholem a takzvanou "samohonkou".

Loni tvořil ilegálně produkovaný alkohol v Rusku 55 procent trhu. To je ovšem velký problém pro stát, který tím přichází o daně, i pro obyvatele země. Neokolkované destiláty, které neprojdou kontrolou, mohou totiž mít mnohdy až smrtelné důsledky pro konzumenty.

A právě v Rusku, jehož občané jsou svým přístupem k alkoholu a zejména k vodce známí, je úmrtnost v souvislosti s alkoholem velká. Dokonce se jedná o nejčastější příčinu smrti u ruských mužů. Každoročně v zemi umírá na důsledky konzumace alkoholu téměř půl milionu Rusů a alkohol navíc výrazně ovlivňuje páchání trestných činů.

Podle celosvětové studie z roku 2012 Rusové konzumují skoro 14 litrů vodky na osobu ročně. To je například sedmkrát více, než vypije běžný Američan.