Slovenské ministerstvo financí zlepšilo výhled letošního růstu tamní ekonomiky na 2,9 procenta z dosavadního odhadu 2,6 procenta. Úřad podle prognózy zveřejněné v úterý zároveň očekává další snižování nezaměstnanosti a stagnaci inflace.

"Největší impulz pro zvýšení odhadu růstu ekonomiky pramení zejména z robustní spotřeby domácností. Reálné příjmy porostou i díky nulové inflaci a kondice na trhu práce se bude postupně zlepšovat. Propad cen ropy bude stimulem i pro naše obchodní partnery, což podpoří návrat exportu na trajektorii růstu," uvedli v materiálu analytici ministerstva.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír před novináři řekl, že zrychlení ekonomického růstu patrně nezvýší příjmy státu, a to z důvodu stagnace inflace. "My přímo na základě této prognózy neočekáváme lepší příjmy státního rozpočtu," poznamenal ministr.

V minulém roce tempo růstu hrubého domácího produktu Slovenska podle odhadu dosáhlo 2,4 procenta. Na rozdíl od předchozích let, kdy ekonomiku táhl především export, se vývoj podle ministerstva obrátil ve prospěch domácí poptávky.

Pro další roky počítá slovenské ministerstvo financí s dalším zrychlením tempa růstu HDP, a to na 3,6 procenta v letech 2016 a 2017 a 3,7 procenta v roce 2018.

Míra nezaměstnanosti by měla postupně klesat a v roce 2018 se dostat na úroveň 10,5 procenta z loňských 13,4 procenta.

Výhled růstu ekonomiky Slovenska v lednu zlepšila i tamní centrální banka, která pro letošní i příští rok očekává stejné tempo růstu HDP jako ministerstvo financí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru