Již přes rok platí nový občanský zákoník, některé e-shopy ale stále nezaregistrovaly změny v něm uvedené a obchodní podmínky podřizují zrušenému zákonu. Vyplývá to z průzkumu dTestu, který zkontroloval na 200 internetových obchodů.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Cílem kontroly bylo zjistit, zda obchodní podmínky internetových obchodů správně odkazují na novou právní úpravu, tedy na občanský zákoník s číslem 89/2012 Sb, a zda e-shopy správně informují zákazníky o jejich právech. "Byli jsme poměrně příjemně překvapeni. Většina z těch, které vloni chybovaly, své obchodní podmínky opravily," okomentoval Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest, a dodal: "Od loňska se nepolepšily tři e-shopy, a to britex.cz a elektrostop.cz, které stále odkazují na neplatný občanský zákoník, a obchod patro.cz, který má chybné odkazy v informacích o odstoupení od smlouvy." Z 200 prověřovaných e-shopů mělo chyby v odkazech na zákony jen 15 z nich.

Pracovníci dTestu se zaměřili i na další obchody, se kterými mají zkušenosti z poradenské linky. "Zkontrolovali jsme přes 200 e-shopů, na které se spotřebitelé ptají v naší poradně, nebo které si prověřují v našem validátoru. I zde jsme našli chyby v odkazech spíše výjimečně a většinou u nevýznamných obchodů," popsal Borovička.

Občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele ukládají obchodníkům informovat zákazníky hlavně o tom, jak mají uplatnit reklamaci nebo odstoupit od smlouvy, což dělají nejčastěji prostřednictvím obchodních podmínek. Nesprávné informace pak spotřebitele matou a ztěžují uplatnění práv. Domáhat se ale mohou toho, co umožňuje zákon, k nesprávné obchodním podmínkám se rozhodně nepřihlíží. 

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.