Evropská centrální banka (ECB) uvažuje o tom, že opustí takzvanou trojku mezinárodních věřitelů, která řídí mezinárodní záchranný program pro Řecko. V úterý to napsal německý ekonomický deník Handelsblatt, který se odvolal na nejmenovaný německý zdroj.

Evropská centrální banka v lednu oznámila plán nakupovat vládní dluhopisy na podporu ekonomiky eurozóny, což uvnitř banky vyvolalo obavy, že by mohl vést ke střetu zájmů, uvedl Handelsblatt.

"ECB využije tuto šanci odejít," napsal podle agentury Reuters deník s odvoláním na nejmenovaný zdroj z německé vlády.

Hlavním úkolem ECB je udržovat kupní sílu eura, které v současnosti sdílí 19 evropských států včetně Řecka. Trojici mezinárodních věřitelů tvoří ještě Evropská komise a Mezinárodní měnový fond (MMF). Jejich investoři jezdí každé tři měsíce do Řecka ověřovat reformní a úsporné kroky v rámci záchranného programu, o který Řecko požádalo poté, co se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu.

Nová levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase ale minulý týden uvedla, že chce dojednat nové podmínky splácení dluhu. S inspektory trojky věřitelů chtějí Atény jednat za nových podmínek, sdělil v pátek Tsipras. Z Řecka přitom původně zaznělo, že Atény tyto inspektory už dále přijímat nebudou.

Handelsblatt s odvoláním na zdroje také napsal, že "trojku" věřitelů by rád opustil i MMF, a to raději dříve než později. Jediným zbývajícím účastníkem by tak byla komise. Její nový předseda Jean-Claude Juncker se přitom podle německého listu domnívá, že trojka nemá světlou budoucnost, a uvažuje o mechanismu s větší demokratickou kontrolou.