Americký čipový gigant Intel koupí německého výrobce komunikačních čipů Lantiq. Akvizicí rozšíří nabídku čipů používaných pro přístroje, které se mohou připojit na internet. Cenu firmy nezveřejnily. Lantiq býval divizí firmy Infineon. V roce 2009 ho za 250 milionů eur (6,9 miliardy korun) koupila soukromá investiční společnost Golden Gate Capital.

Rozšíření nabídky připojení k internetu u široké škály přístrojů, od fotbalových míčů po domácí spotřebiče a průmyslové stroje, se stává novým bojištěm pro Intel a Qualcomm a další technologické firmy. Počet mobilních přístrojů se má podle výzkumné společnosti ABI Research do konce dekády více než zdvojnásobit, největší podíl na růstu budou mít jiné chytré přístroje než osobní počítače a chytré telefony.

Lantiq se také specializuje na širokopásmové a wi-fi připojení. Vlastní více než 2000 patentů pokrývajících širokopásmové komunikační spojení.

Technologické firmy masivně sázejí na propojení domácích přístrojů s internetem a věří, že jim v budoucnosti pomohou k růstu příjmů a zisku. Mimo jiné Samsung Electronics loni koupil americkou firmu SmartThings vyrábějící software, který pomáhá kontrolovat v domácnostech vše od zámků u dveří po rozsvícení světel.

Intel zatím zaostával v reakci na trend směrem k mobilním počítačovým přístrojům. Intel je největším světovým výrobcem čipů, které jsou mozkem osobních počítačů, potýká se však s problémy kvůli stále většímu přechodu spotřebitelů k chytrým telefonům a tabletům, ve kterých se používají čipy vyráběné jinými společnostmi, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru