Přebytek bilance běžného účtu Německa loni zřejmě stoupl na rekordních 285 miliard dolarů, podle aktuálního kurzu sedm bilionů korun. Největší evropská ekonomika tak opět překonala Čínu. Vyplývá to z odhadu, který v pondělí  zveřejnil výzkumný ústav Ifo. Zpráva by mohla podpořit vlnu kritiky, která se valí na Německo od dalších členů eurozóny a z USA kvůli tomu, že se země nesnaží omezit globální nerovnováhu.

Druhé místo má podle Ifo patřit za loňský rok Číně s přebytkem 150 miliard dolarů. Třetí je Saúdská Arábie s přebytkem zhruba 100 miliard dolarů.

Podle poměru k hrubému domácímu produktu německý přebytek činil 7,5 procenta. Znovu tak překoná horní výši rozpětí doporučeného Evropskou komisí, která je šest procent. Ifo očekává další velký přebytek i letos.

"Jedním z důvodů přebytku běžného účtu je dobrý růst na důležitých trzích, jako USA a Británie," řekl jeden z odborníků Ifo Steffen Henzel. "Kromě toho Německo platilo koncem roku mnohem méně za dovoz ropy kvůli poklesu cen."

Vývoz je tradičním hlavním pohonem růstu německé ekonomiky. Ten byl také podpořen oslabením eura.

Evropská komise a Washington tlačí na Berlín, aby zvýšil domácí poptávku a dovoz, a pomohl tak omezit globální ekonomickou nerovnováhu a podpořit globální růst, včetně růstu v eurozóně. Německo upozorňuje, že od roku 2007 podle poměru k HDP snížilo o více než polovinu svůj přebytek běžného účtu s dalšími zeměmi eurozóny a v současnosti jeho ekonomický růst závisí více na domácí poptávce než na vývozu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru