Irský výrobce stavebnin CRH oznámil dohodu, podle níž převezme za 6,5 miliardy eur (podle aktuálního kurzu 180 miliard korun) některá aktiva předních evropských producentů stavebních materiálů Lafarge a Holcim, kteří procházejí vzájemnou fúzí. CRH se po této transakci stane světovou trojkou na trhu stavebnin.

Švýcarský Holcim a francouzský Lafarge se loni dohodly na vzájemném spojení, ze kterého vzejde globální kolos s tržní hodnotou kolem 55 miliard dolarů, což je asi 1,3 bilionu korun. V zájmu schválení fúze regulačními orgány se obě firmy dohodly, že prodají překrývající se aktivity, které vytvářejí roční tržby kolem pěti miliard eur. Evropská komise díky tomu v prosinci spojení obou firem schválila.

Po transakci se CRH stane největším dodavatelem stavebních materiálů ve střední a východní Evropě a zdvojnásobí své aktivity na rozvíjejících se trzích světa. Akcie CRH vzrostly až o sedm procent.

Někteří analytici ale poukazují na to, že cena, kterou CRH za majetky Lafarge a Holcimu zaplatila, je možná příliš vysoká a že úspěch tohoto převzetí bude záviset na oživení stavební aktivity v Evropě. CRH bude mít po dokončení transakce dvě třetiny svých aktiv právě na evropském trhu.

CRH má nyní 76 tisíc zaměstnanců. Převzetí aktiv v 11 zemích jejich počty zvýší o 15 tisíc. Základní ziskovost firmy by se díky transakci měla zvýšit o 25 procent.

Holcim už v rámci restrukturalizace a fúze s Lafarge prodal veškeré své aktivity na českém trhu mexickému výrobci stavebnin Cemex. Dohoda ohlášená v roce 2013 byla dokončena na počátku tohoto roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru