Čtvrtletní zisk amerického ropného gigantu Exxon Mobil se kvůli levné ropě meziročně propadl o 21 procent na 6,6 miliardy dolarů (přibližně 162 miliard korun). Exxon Mobil vykázal ve čtvrtém čtvrtletí pokles produkce ropy a zemního plynu téměř o čtyři procenta.

V celém loňském roce zůstal zisk podniku téměř beze změny na 32,5 miliardy dolarů (zhruba 800 miliard korun). Exxon Mobil je největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě.

Světové ceny ropy se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily více než o polovinu a v současnosti se pohybují kolem 50 dolarů za barel. Levná ropa zasáhla také například hospodářské výsledky největší evropské ropné společnosti Royal Dutch Shell. Ta již minulý týden oznámila, že její čistý zisk se ve čtvrtém čtvrtletí propadl o 57 procent na 773 milionů dolarů (asi 19 miliard korun).

Firma Shell rovněž uvedla, že kvůli poklesu cen ropy sníží v příštích třech letech investice zhruba o 15 miliard dolarů (368 miliard korun).

Šéf italské energetické společnosti Eni Claudio Descalzi tento měsíc varoval, že kvůli nedostatečným investicím do těžby by ropa mohla v budoucnu zdražit až na 200 dolarů za barel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru