Prezident Miloš Zeman v pondělí při návštěvě Ústeckého kraje nepřímo podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Při diskusi se starosty a zastupiteli řekl, že prolomení limitů považuje na menší zlo než jejich zachování. Zeman se má při návštěvě kraje setkat i se zaměstnanci společnosti Severní energetická, do Horního Jiřetína, jehož obyvatelé proti prolomení protestují, se podle oficiálního programu nechystá. Zeman patří dlouhodobě k zastáncům pokračování těžby.

Naopak tripartita se na žádné variantě prolomení limitů těžby hnědého uhlí neshodla. Nejdřív chce mít zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností, a to do konce června. Pak se k jednání vrátí, řekl v pondělí ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Pokud by podle něj kabinet názor tripartity zohlednil, mohl by o limitech jednat nejdřív až v létě.

Zatímco odboráři, zástupci zaměstnavatelů a prezident po uvolnění volají, v celé vládě prolomení limitů podporu nemá. Proti je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Podle Zemana je v případě prolomení limitů těžby potřeba zohlednit všechny ekonomické aspekty. "Stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat. Já jsem to udělal a vyšlo mi, že menší zlo, zdůrazňuji menší zlo, je prolomení těžebních limitů. Ale vážím si i odlišných názorů," odpověděl prezident na dotazy starostky Litvínova Kamily Bláhové (ANO). Litvínovská radnice chce naopak limity těžby zachovat. "Já si myslím, že menší zlo je zachovat limit a především zachovat lidská obydlí," řekla Bláhová.

Zeman nevidí problém v prolomení limitů u dolu Bílina, kde se těžba bezprostředně nedotýká obyvatel. Zdůraznil, že prolomení limitů těžby by neznamenalo okamžité bourání domů. Připomněl i novelu horního zákona, podle níž se těžební společnosti musejí s majiteli nemovitostí, které je kvůli pokračující těžbě třeba zbourat, dohodnout. "Očekávám od těžebních společností velkorysou nabídku, protože bez velkorysé nabídky by k žádné takové dohodě nedošlo," řekl Zeman. Podporuje zvýšení poplatků za vytěžené uhlí i to, aby peníze šly do dotčených regionů. "Dvojnásobek vypadá rozumně a já plně podporuji, aby z toho byl vytvořen zvláštní fond určený nejen na rekultivace, ale zejména na zlepšení životních podmínek obyvatel v zasažených lokalitách," doplnil Zeman.

Bláhová kritizuje i to, že Zeman se má při návštěvě kraje setkat jen s mosteckými horníky, mezi odpůrce těžby podle oficiálního programu zavítat nemá. Zeman navštívil Horní Jiřetín před několika lety. "Já si myslím, že i v roce 2015 by měl diskusi s obyvateli otevřít a opravdu mi přijde strašně nevyvážené, že jede diskutovat se zaměstnanci (Severní energetické) a nejede diskutovat s občany, nejede jim vysvětlit svůj názor," doplnila v rozhovoru Bláhová.

Ministerstvo průmyslu zpracovalo pro novou surovinovou politiku státu čtyři možnosti - vedle úplného prolomení limitů jejich úplné zachování a také prolomení jen v dole Bílina, kde by to neohrozilo žádná lidská sídla. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) chce ale na jednání vlády prosazovat variantu posunutí limitů v dole Bílina a částečného prolomení v dole ČSA, která by znamenala zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně.

Vládě má Mládek návrh postupu s těžebními limity v rámci nové Surovinové politiky ČR předložit do konce března. Limity těžby v severních Čechách zaručují městům a obcím, pod nimiž jsou zásoby hnědého uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Vláda je stanovila usnesením v roce 1991.