Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu výrazně zlepšily a index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 56,1 bodu z prosincových 53,3 bodu. Meziměsíční nárůst hlavního indexu mezi prosincem a lednem byl nejvyšší od srpna 2009. V pondělí to oznámila společnost HSBC/Markit Economics.

Index výrazně překonal očekávání analytiků a dostal se tak na nejvyšší hodnotu od července minulého roku. Dle HSBC/Markit byl růst indikátoru způsoben především zvýšenou poptávkou a nižšími cenami vstupů způsobenými propadem cen ropy. Všechny ukazatele šetření, tj. výstup, nové zakázky, vývoz a zaměstnanost, oproti prosinci vzrostly.

Uvedený vývoj PMI je podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera do jisté míry v souladu s lednovou podnikatelskou důvěrou, která sice meziměsíčně velmi nepatrně klesla, stále se však nachází na jedné z nejvyšších hodnot od začátku roku 2011. Vzhledem ke skokovému růstu PMI je však mírný pokles lednové důvěry v průmyslu překvapující.

"V lednu zlepšily i indikátory důvěry německých firem a indikátor PMI se udržel nad hranicí 50 bodů, která signalizuje stagnaci. Nízké ceny ropy a slabší euro, které bude podporovat německé exporty, tak začínají zvyšovat důvěru německých i českých firem a lednový růst PMI téměř o tři body je tak příznivou zprávou, která potvrzuje, že tuzemská ekonomika i letos pokračuje v solidním růstu," uvedl Seidler.

V Česku růst nových zakázek v lednu oživil a dosáhl nejlepšího výsledku od května. Tempo růstu bylo rovněž silnější než průměr za stávajících 20 měsíců nepřetržitého růstu. Objem nových exportních zakázek sledoval obdobný trend a rostl nejrychlejším tempem od loňského května. Výroba v lednu vzrostla tak jako v jednadvaceti předchozích měsících.

"Lednový výrobní PMI představuje ostrý start nového roku. Index výroby je na nejvyšší úrovni od loňského července a index zaměstnanosti zaznamenal druhou nejvyšší hodnotu od počátku roku 2011. Společnosti hlásí, že najímaly nové zaměstnance, aby navýšily kapacitu kvůli očekávání vyšší poptávky," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska-Giner.

Index nákupních manažerů je celosvětově používaný indikátor, který značí sentiment ve výrobním sektoru, potažmo v celé ekonomice. Tento index je založen na každoměsíčních průzkumech a jeho hodnota je udávána v procentech. Hodnota nad 50 procent představuje zlepšení, pod 50 procent značí zhoršení ekonomiky výrobního sektoru.