Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu výrazně zlepšily a index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 56,1 bodu z prosincových 53,3 bodu. Meziměsíční nárůst hlavního indexu mezi prosincem a lednem byl nejvyšší od srpna 2009. V pondělí to oznámila společnost HSBC/Markit Economics.

Index výrazně překonal očekávání analytiků a dostal se tak na nejvyšší hodnotu od července minulého roku. Dle HSBC/Markit byl růst indikátoru způsoben především zvýšenou poptávkou a nižšími cenami vstupů způsobenými propadem cen ropy. Všechny ukazatele šetření, tj. výstup, nové zakázky, vývoz a zaměstnanost, oproti prosinci vzrostly.

Uvedený vývoj PMI je podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera do jisté míry v souladu s lednovou podnikatelskou důvěrou, která sice meziměsíčně velmi nepatrně klesla, stále se však nachází na jedné z nejvyšších hodnot od začátku roku 2011. Vzhledem ke skokovému růstu PMI je však mírný pokles lednové důvěry v průmyslu překvapující.

"V lednu zlepšily i indikátory důvěry německých firem a indikátor PMI se udržel nad hranicí 50 bodů, která signalizuje stagnaci. Nízké ceny ropy a slabší euro, které bude podporovat německé exporty, tak začínají zvyšovat důvěru německých i českých firem a lednový růst PMI téměř o tři body je tak příznivou zprávou, která potvrzuje, že tuzemská ekonomika i letos pokračuje v solidním růstu," uvedl Seidler.

V Česku růst nových zakázek v lednu oživil a dosáhl nejlepšího výsledku od května. Tempo růstu bylo rovněž silnější než průměr za stávajících 20 měsíců nepřetržitého růstu. Objem nových exportních zakázek sledoval obdobný trend a rostl nejrychlejším tempem od loňského května. Výroba v lednu vzrostla tak jako v jednadvaceti předchozích měsících.

"Lednový výrobní PMI představuje ostrý start nového roku. Index výroby je na nejvyšší úrovni od loňského července a index zaměstnanosti zaznamenal druhou nejvyšší hodnotu od počátku roku 2011. Společnosti hlásí, že najímaly nové zaměstnance, aby navýšily kapacitu kvůli očekávání vyšší poptávky," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska-Giner.

Index nákupních manažerů je celosvětově používaný indikátor, který značí sentiment ve výrobním sektoru, potažmo v celé ekonomice. Tento index je založen na každoměsíčních průzkumech a jeho hodnota je udávána v procentech. Hodnota nad 50 procent představuje zlepšení, pod 50 procent značí zhoršení ekonomiky výrobního sektoru.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru