Čeští spotřebitelé musejí platit za německé obnovitelné zdroje. Je to sice nepřímo, ale nejedná se o malou sumu - jen na konci minulého roku to podle informací HN měly být až desítky milionů korun. Řeč je přitom jen o technikálii, tzv. redispečinku, jednom z nástrojů, jak bojovat s přetížením přenosové soustavy.

Redispečink...

... je opatření, kterým se provozovatel přenosové soustavy snaží zabránit jejímu přetížení. Většinou funguje tak, že je upravován výkon nejbližších elektráren před a za tzv. úzkým hrdlem, tedy přetíženou částí konkrétního vedení. Dříve se jednalo o výjimečný nástroj, ve stupnici těsně před opatřeními pro stav nouze. Jeho využití ale s boomem obnovitelných zdrojů stále roste.

Ten provádí státní společnost ČEPS, správce tuzemské přenosové soustavy. A pokud na severu Německa příliš zafouká vítr, elektřina putuje i přes naše území. Když systému hrozí přetížení, ČEPS formou tzv. redispečinku domluví vypnutí, anebo zapnutí potřebného zdroje a doplatí mu nemalý ušlý zisk nebo vzniklé náklady.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.