Odlišné druhy investic, srovnatelné výnosy. Výsledky analýzy vývoje cen investičních aktiv za posledních
10 let podle týdeníku Ekonom ukazují, že klíčové není to, zda si investor vybere akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, nebo private equity investici, ale hloubková znalost dané problematiky.

"Investor, který před 10 lety udělal jednoduchou a bezpečnou investici - nákup amerického třicetiletého dluhopisu -, dosáhl vyššího průměrného ročního výnosu než investor, který investoval do indexu S&P500," srovnal pro Ekonom portfolio manažer investiční společnosti BH Securities Jirman. Neočekává však, že by tato strategie byla úspěšná i v následujících 10 letech.

Závěry analytiků hodnotící výnosnost investic v minulosti, prezentované na konci loňského roku na konferenci Fórum českých investorů pořádané společnostmi PwC, Emun Partners a BH Securities, také potvrzují, že najít dlouhodobě a pravidelně vydělávající investici je prakticky nemožné.

"Neexistuje jedno zázračné aktivum, které by dlouhodobě fungovalo v každém roce," upozorňuje partner poradenské společnosti Emun Partners Petr Laštovka. Právě proto, že nelze stanovit dlouhodobě univerzální, spolehlivou a výnosnou investiční strategii, je klíčové strategické rozložení peněz do jednotlivých investičních tříd. "Tato alokace však v dnešním turbulentním světě není konstantní a je nutné ji periodicky revidovat," upozorňuje Petr Laštovka.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru