Ruská centrální banka v pátek překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body na 15 procent. Nižšími náklady na úvěry se snaží podpořit domácí ekonomiku, která kvůli levné ropě a západním sankcím směřuje do recese. Rubl na rozhodnutí banky reagoval poklesem.

V prosinci centrální banka základní úrok zvýšila o 6,5 procentního bodu na 17 procent, aby zastavila dramatický propad rublu a zmírnila růst cen.

Vyšší úroky posilují atraktivitu měny, zároveň však podkopávají hospodářský růst, protože omezují zájem o půjčky.

Centrální banka v pátečním prohlášení uvedla, že riziko hospodářského útlumu je nyní podle jejího názoru větší než inflační hrozby. "Z důvodu snižování ekonomické aktivity budou v budoucnu inflační tlaky nižší," stojí v oficiálním prohlášení. Podle vedení banky ruská ekonomika v první polovině letošního roku klesne o 3,2 procenta po nárůstu o 0,6 procenta v loňském roce. 

Rubl po rozhodnutí banky vykazoval více než tříprocentní pokles. Vůči dolaru se propadl na kurz 71 ku jedné, před zásahem centrální banky stál dolar mírně pod 70 dolarů. 

Snížení úrokových sazeb překvapilo, analytici ještě ve čtvrtek předpokládali, že s nimi ruská centrální banka nebude v příštích měsících hýbat. Dvouprocentní snížení sazeb navíc přichází poté, co je minulý rok šestkrát navýšila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru