V prosinci dostal Úřad práce oznámení 26 zaměstnavatelů, kteří se chystají hromadně propouštět. Tento krok se dotkne 877 jejich zaměstnanců. Nejvíce podniků bude propouštět v Praze, v Ústeckém kraji a na Vysočině. Nejvyšší počet lidí, kteří v nadcházejících měsících přijdou o práci, pracuje v hlavním městě a Ústeckém kraji. Vyplývá to z informací Úřadu práce ČR.

Počet firem, které se rozhodly snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, klesl proti listopadu o dvě. Naopak meziročně o 11 zaměstnavatelů stoupl. Podniky plánují propustit o 24 zaměstnanců méně než ve stejném období loňského roku a o 374 pracovníků méně než v předchozím měsíci.

"Obecně se dá říci, že počet zaměstnavatelů, kteří hlásí hromadné propouštění, i počet propouštěných zaměstnanců má od roku 2013 klesající tendenci," shrnula vývoj Kateřina Sadílková, která je pověřená řízením ÚP ČR.

Nejvíce zaměstnavatelů, kteří nahlásili v prosinci hromadné propouštění, bylo v Praze, kde přijdou lidé o práci v pěti firmách. V Ústeckém kraji a na Vysočině bude propouštět celkem osm společností. Z okresního hlediska je na tom nejhůře okres Hradec Králové, kde přijde o práci 100 lidí, a Chomutov. Tam rozdají tamní společnosti 79 výpovědí.

Zaměstnavatelé se chystají propouštět především v oblasti bankovnictví, energetiky, obchodu, v letectví nebo logistice. Z hlediska profesí se propouštění bude týkat zejména specialistů v obchodní a veřejné správě, řidičů či obsluhy pojízdných zařízení. Jako nejčastější důvod k přijetí tohoto kroku uváděly firmy reorganizaci, zlepšení efektivity práce nebo pokles zakázek.

O hromadné propouštění jde tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky je to aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí.

Než dá zaměstnavatel výpovědi zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat odborovou organizaci, radu zaměstnanců a příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru