Šéf americké společnosti McDonald's Don Thompson na konci února odstoupí z funkce výkonného ředitele a předsedy správní rady firmy. Nahradí jej Steve Easterbrook, který měl dosud na starosti značku. Řetězec rychlého občerstvení oznámil výměnu na pozici ve středu v noci středoevropského času. McDonald's se v poslední době potýká s konkurencí a schopností udržet svou pozici na trhu.

Největší světový řetězec fast food restaurací má za sebou jeden z nejtěžších roků za poslední desítky let. Firma musela čelit potravinovému skandálu v Číně a tržby i zisk jí v loňském posledním kvartálu klesly. Společnost uvedla, že letos hodlá podniknout kroky, které by jí měly pomoci ušetřit peníze a přivést zpět zákazníky.

Jednapadesátiletý Thompson do firmy přišel před téměř 25 lety. Výkonným ředitelem byl zhruba dva a půl roku, jmenován byl poté, co firma oznámila rekordní růst prodejů ve Spojených státech. Z funkce odstoupí 1. března. Podle listu Financial Times je Thompson prvním afroamerickým šéfem společnosti.

Easterbrook je původním povoláním účetní, pro McDonald's pracoval 18 let. Od roku 2011 byl šéfem konkurenční PizzaExpress a japonského řetězce Wagamama. Před dvěma lety se vrátil zpět do americké společnosti a v současnosti působí jako její první viceprezident. Zároveň řídí globální aktivity týkající se marketingu a nabídky pokrmů.

Akcie firmy v prodlouženém obchodování stouply o tři procenta. Ve čtvrtek ráno byly na úrovni 88,78 dolaru za akcii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru