Švédská společnost IKEA Group, která je největším prodejcem nábytku na světě, vykázala za uplynulý finanční rok čistý zisk 3,3 miliardy eur (91,6 miliardy Kč). Výsledek tak zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předešlém fiskálním roce. Firma uvedla, že vliv na tento výsledek měl hlavně příspěvek v objemu 200 milionů eur do zaměstnaneckého věrnostního programu.

Tržby stouply o 5,9 procenta na 28,7 miliardy eur (796,2 miliardy Kč). Na výsledku za uplynulý fiskální rok, který skončil v srpnu 2014, se podepsal i rostoucí počet zaměstnanců v programu odměn. U něj totiž firma zaúčtovala náklady ve výši 98 milionů eur.

"V uplynulém roce jsme rostli na skoro všech našich trzích, přičemž Čína, Rusko a Maďarsko rostly nejrychleji," sdělil podle agentury Reuters výkonný ředitel firmy Peter Agnefjäll.

Skupině IKEA plyne z Evropy téměř 70 procent všech tržeb. Především eurozóna se ale potýkala s úspornými opatřeními a zpomalením globální ekonomiky, což negativně ovlivnilo nejen náladu spotřebitelů, ale i jejich kupní sílu.

IKEA ale nyní uvedla, že v Evropě pozorovala zlepšení a poptávka v zemích jako Portugalsko, Španělsko a Itálie se v uplynulém finančním roce zlepšila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru