Švýcarská ekonomika se v letošním roce propadne do recese poté, co se tamní centrální banka rozhodla ukončit umělé udržování kurzu domácí měny na nízké úrovni. Ve středu to předpověděl švýcarský hospodářský institut KOF. Ekonomiku podle institutu poškodí rovněž nižší ceny ropy, které mají negativní dopad na obchodování s touto komoditou. To je z velké části spravováno právě ze Švýcarska, uvádí agentura Reuters.

Švýcarská centrální banka v září 2011 zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod hodnotu 1,20 franku, aby zabránila negativním dopadům silné domácí měny na ekonomiku. Před dvěma týdny však tuto politiku překvapivě zrušila, což vedlo k prudkému posílení franku a k poklesu mezinárodní konkurenceschopnosti švýcarských podniků.

KOF nyní předpokládá, že švýcarská ekonomika v letošním roce klesne o půl procenta. Ještě v prosinci přitom počítal s růstem v rozsahu 1,9 procenta. Institut dnes rovněž předpověděl, že v příštím roce čeká švýcarské hospodářství stagnace.

"Očekáváme krátkou recesi v letním semestru. V celém roce 2015 by měl hrubý domácí produkt klesnout o 0,5 procenta," uvedli ekonomové KOF ve své zprávě. Recese se většinou definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Podle předpovědi KOF švýcarský export letos v důsledku silného franku klesne o 1,4 procenta. Švýcarská společnost Swatch, která je největším výrobcem hodinek na světě, již dříve označila lednové rozhodnutí centrální banky za "tsunami" pro švýcarskou ekonomiku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru