Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,8 miliardy eur (asi 50,5 miliardy korun), shodli se v úterý ministři financí členských zemí EU. Návrh podpořila i Česká republika, řekl po jednání český ministr Andrej Babiš.

Nová půjčka má podobu střednědobých úvěrů, musí ji ale ještě potvrdit Evropský parlament. Jejím cílem je pomoci Ukrajině překonat kritické problémy, se kterými se stále potýká, například se slabou platební bilancí a fiskální situací.

Program má přispět ke snahám Kyjeva pokročit v reformách a vypořádat se s hospodářskými a politickými problémy. Pomoc je přitom vázaná právě na určité reformní kroky. Velká Británie a některé další země v minulých dnech navrhovaly, aby původní částka, s kterou přišla komise, byla zvýšena až na 2,4 miliardy eur (66,8 miliardy korun).

Ministři nakonec schválili původní částku, tedy 1,8 miliardy eur. Dali ale zároveň najevo, že by podpořili ještě další pomoc, pokud ji komise navrhne. Babiš dnes připomněl, že EU má na podobné půjčky fond. "Historicky je s těmito půjčkami dobrá zkušenost," poznamenal.

Makrofinanční pomoc je nástroj unie umožňující reagovat na potíže partnerských zemí s platební bilancí. Doplňuje pomoc poskytovanou Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Úvěry jsou financovány prostřednictvím výpůjček EU na kapitálových trzích. Získané peníze jsou pak za podobných finančních podmínek dále půjčovány přijímajícím zemím.

Nový program má být realizován ještě letos a počátkem roku 2016. Je to přitom už třetí program evropské makrofinanční pomoci Ukrajině od roku 2010. Jen v roce 2014 vyplatila Evropská komise na pomoc Ukrajině v rámci probíhajících programů částku 1,36 miliardy eur (37,9 miliardy korun).

Vyplacení poslední splátky ve výši 250 milionů eur v rámci těchto programů je možné očekávat letos na jaře, pokud Ukrajina úspěšně provede sjednaná politická opatření a dosáhne průběžných uspokojivých výsledků v programu MMF.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru