Pardubický výrobce radiolokátorů, společnost ERA, dodá technologie na pokrytí celého vzdušného prostoru Moldavska. Navíc nainstaluje i letištní systém zvyšující bezpečnost pohybu strojů na mezinárodním letišti v hlavním městě Kišiněvě.

Moldavsko je po Litvě, Estonsku, Ázerbájdžánu, Tádžikistánu a Arménii další zemí v postsovětském regionu, kde se firmě podařilo uchytit. Země doposud využívala ke sledování letového provozu nad svým územím pouze letištní radar na centrálním letišti v Kišiněvě doplněný daty z radarů z okolních zemí.

Moldavské řízení letového provozu MoldATSA se s ohledem na současný stav rozhodlo investovat, a to do tzv. multilaterační technologie. Díky síti stanic rozmístěných po celém území Moldavska tak bude moci získat lepší přehled o přesné poloze a pohybu letadel. ERA dodá moldavskému řízení letového provozu multilaterační systém s GPS funkcionalitou ve vylepšené verzi NEO, přičemž navržená konfigurace radiolokační sítě bude sestávat z 26 pozemních stanic.

Smlouva byla podepsána v průběhu loňského podzimu  a před Vánocemi se uskutečnilo tovární testování obou systémů. Dokončení projektu firma očekává v polovině letošního roku. Hodnotu zakázky firma nesdělila.

Výrobce radiolokátorů a další radarové techniky je od roku 2011 členem skupiny Omnipol. Společnost vyvíjí a vyrábí systémy pro civilní i armádní sektor. Technologii multilaterace už dodala ERA zákazníkům z řad organizací řízení letového provozu, letišť a vojenských sil v 55 zemích v Evropě, USA, na Středním východě, v Africe, Jižní a Severní Americe a v Asii.

V roce 2013 firma vytvořila hrubý zisk 62,2 milionu korun, což je přibližně o 18 milionů korun horší výsledek než v roce 2012. Údaje o loňském hospodaření zatím nejsou dostupné.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru