Britská ekonomika v uplynulém roce rostla nejrychleji za sedm let. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 2,6 procenta oproti růstu o 1,7 v předešlém roce. V posledních třech loňských měsících ale růst nečekaně zpomalil. Vyplývá to z úterních předběžných údajů britského statistického úřadu (ONS).

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku stoupl britský HDP o 0,5 procenta. Zpomalil tak tempo růstu z 0,7 procenta ve třetím kvartálu. Zůstal přitom za odhady analytiků, kteří počítali se zvýšením HDP o 0,6 procenta. Britové, kteří se za 100 dní chystají k volbám, tak z domácí ekonomiky dnes dostali smíšený vzkaz. Podle hlavního ekonoma ONS Joea Gricea je ale ještě příliš brzy na to říci, zda bude toto zpomalení pokračovat dál.

"Dominantní sektor služeb má nadále vzestupný trend, zatímco pokles nastal v odvětvích, jako je stavebnictví, důlní průmysl a dodávky energií, což může být nevyzpytatelné," konstatoval Grice.

Britská ekonomika je v současnosti o 3,4 procenta větší, než byl její vrchol před začátkem finanční krize. Napomohl tomu především nárůst počtu obyvatel. Při přepočtu ekonomického výkonu na obyvatele zůstává produkce nadále pod úrovní z doby před krizí. Mezinárodní měnový fond předpokládá, že britská ekonomika v tomto roce stoupne o 2,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru