Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+. Znamená to, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské cenné papíry prodat.

Ruský ministr financí Anton Siluanov reagoval prohlášením, že rozhodnutí agentury S&P ukazuje "pesimismus" této agentury a nezohledňuje silné stránky ruské ekonomiky. Dodal také, že rozhodnutí pravděpodobně neovlivní kapitálové trhy, protože se očekávalo a bylo s předstihem započítáno do cen.

Podle analytika Nicholase Spira ze společnosti Spiro Sovereign Strategy však zhršení ratingu potvrzuje závažnost ruské ekonomické a finanční krize. "Je těžké to (snížení ratingu) zpochybňovat, vzhledem k úrovni cen ropy a vzhledem k tomu, že Rusko se v podstatě nachází v bankovní krizi," podotkl analytik Lars Christensen ze společnosti Danske Bank.

Ruský rubl po zhoršení ratingu prohloubil pokles, k americkému dolaru tak ztrácel zhruba sedm procent. 

Rubl oslabil i kvůli obavám z rozšíření sankcí. Ty Rusku hrozí kvůli vyostření bojů na Ukrajině. "Riziko nových sankcí vůči Rusku v důsledku zhoršující se situace na Ukrajině vytváří na ruskou měnu silný tlak," uvedl podle agentury Reuters analytik Ivan Kopejkin ze společnosti BKS Express.

Podle listu Financial Times se Rusko stalo první zemí ze skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), jejíž rating už není v investičním pásmu. Výhled ruského ratingu je navíc negativní, což signalizuje, že S&P by mohla v budoucnu přikročit k jeho dalšímu zhoršení.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářský růst navíc podkopávají sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

S&P v pondělí uvedla, že vyhlídky ruské ekonomiky se zhoršily. Dvě zbývající hlavní ratingové agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Ruska nejnižším investičním stupněm.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru