Městský soud v Praze vyhověl žalobě občanského sdružení Kořeny Litvínov a vrátil Českému báňskému úřadu téměř čtyři roky staré rozhodnutí o plánu otvírky lomu Vršany se vstupem do dobývacího prostoru Slatinice. Zda úřad podá proti rozhodnutí soudu kasační stížnost, nebo vrátí kauzu obvodnímu báňskému úřadu v Mostě, se rozhodne do pátku.

Podle rozhodnutí soudu úřad porušil procesní práva žalobce ve správním řízení. Především tím, že se občanské sdružení nemohlo před vydáním napadeného rozhodnutí účastnit řízení o udělení souhlasu podle zákona o ochraně přírody a krajiny, respektive uplatnit námitky, a nemohlo se vyjádřit ani ke všem podkladům prvostupňového rozhodnutí.

Hornickou činnost nelze podle zákona vykonávat bez pravomocného povolení a vydání nového, pokud se jej firmě podaří získat, bude trvat nejméně půl roku. Do té doby se budou muset velkostroje v tomto hnědouhelném dole zastavit.

Proti přiblížení velkolomu Vršany až na 500 metrů od jejich domovů protestují obyvatelé mosteckých čtvrtí Ressl a Čepirohy. O plánech na rozšiřování dolu je nikdo předem neinformoval, dozvěděli se o něm až po vydání povolení k těžbě. Jeho zrušení jim umožní jednat o výhodnějších podmínkách, včetně možnosti ukončit těžbu ve větší vzdálenosti od obytné zástavby a prosazení lepších protihlukových a protiprachových opatření.

Ministerstvo životního prostředí ve svém závěrečném stanovisku k posouzení vlivů na životní prostředí výslovně požadovalo, aby bylo vytěžené uhlí z Vršan přednostně nabízeno teplárnám vyrábějícím současně elektřinu a teplo. Ty totiž dokážou energii v něm obsaženou využít více než dvakrát účinněji - s účinností přes 70 procent - než elektrárny vyrábějící pouze elektřinu, kde je účinnost přibližně jen 30 procent. Báňské úřady však požadavek ministerstva ignorovaly.

Vršany vydolovaly v roce 2013 necelých 7 milionů tun hnědého uhlí. Většina produkce dolu, přibližně 5 milionů tun, směřuje do nedaleké elektrárny Počerady vlastněné ČEZ. Firma je povinna podle smlouvy zásobovat elektrárnu uhlím až do roku 2050. Přerušení těžby plnění tohoto závazku ztíží či znemožní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru