Levicová opoziční strana Syriza jasně vyhrála nedělní předčasné parlamentní volby v Řecku, ale nezískala absolutní většinu, a vytvoří proto koaliční vládu s pravicovou stranou Nezávislí Řekové (Anel). Strany budou mít pohodlnou většinu 162 poslanců z 300členného parlamentu.

Řecké volby

SYRIZA
36,3 % - 149 mandátů

Národní demokracie (ND)
27,8 % - 76 mandátů

Zlatý úsvit (XA)
6,3 % - 17 mandátů

Potami
6 % - 17 mandátů

Komunistická strana Řecka (KKE)
5,6 % - 12 mandátů

Nezávislí Řekové (ANEL)
4,8 % - 13 mandátů

Socialisté (PASOK)
4,7 % - 13 mandátů

Řecký parlament má 300 poslanců.

Sečteno 99,9 % hlasů

Předsedu Syrizy Alexise Tsiprase ještě v pondělí prezident Karolos Papulias pověří funkcí premiéra. Svou vládu, jejímž hlavním cílem bude snaha zmírnit tvrdá úsporná opatření vyžadovaná mezinárodními věřiteli, chce budoucí šéf kabinetu představit v nejbližších dnech.

Schůzka Tsiprase s prezidentem je plánována na 16:00 místního času (15:00 SEČ).

Pondělní výsledek se zapsal do historie Řecka, protože poprvé po 40 letech nebude u moci ani jedna dvou tradičních stran: Národní demokracie (ND) a socialisté (Pasok). Ty řecké politice dominovaly od pádu vojenské junty v roce 1974.

Syriza usiluje o změnu smluv s mezinárodními věřiteli a chce s nimi vyjednat řadu úlev. Voliči této politické strany se rekrutují hlavně z řad lidí, kteří jsou již unaveni drakonickými úspornými opatřeními a na které ekonomické problémy doléhají nejvíce. Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi drží nad vodou zahraniční věřitelé, tedy Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond.

Řekové slaví vítězství Syrizy

Řecko už od věřitelů dostalo ve dvou kolech asi 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Státní dluh Řecka dosahuje asi 320 miliard eur (8,9 bilionu Kč) a je druhý největší na světě za Japonskem. Tsipras už dříve naznačil, že se bude snažit s věřiteli dohodnout odpis většiny dluhu, i když partneři Řecka v čele s Německem dali jasně najevo, že na takový požadavek nehodlají přistoupit.

Cameron a Merkelová: Výsledek voleb způsobí nejistotu

Britský premiér David Cameron varoval, že nedělní vítězství radikální levice v parlamentních volbách v Řecku zvýší ekonomickou nejistotu v celé Evropě. "To je důvod, aby Británie setrvala u své (hospodářské) politiky a ochránila vlastní (ekonomickou) bezpečnost," uvedl Cameron na Twitteru. Jeho mluvčí později sdělila, že podle ministerského předsedy musí nová řecká vláda bojovat s narůstajícím dluhem a dodržovat mezinárodní závazky

Totéž si myslí Merkelová, která ústy svého mluvčího Steffena Seiberta sdělila, že Řecko musí pokračovat v reformách a dodržet své sliby.

Tweet britského ministerského předsedy Camerona

Francouzský socialistický prezident François Hollande si přeje, aby Francie a Řecko dál úzce spolupracovaly na ekonomickém růstu a stabilitě eurozóny.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas novinářům řekl, že komise respektuje demokratickou volbu řeckých voličů. "Jsme připraveni spolupracovat s novou vládou," poznamenal.

"Dluhy neodpustíme, ale chceme Řecku pomoci"

Evropa dnes projevila ochotu dát Řecku víc času na splácení jeho dluhů. Jen málo ale naznačuje, že přistoupí na požadavky nové řecké vlády na odpuštění dluhu.

Členství v eurozóně znamená, že země dodržují dohodnuté závazky, prohlásil s odkazem na vývoj v Řecku při příchodu na pondělním jednání ministrů financí euroskupiny její šéf, dánský ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

S novou řeckou vládou, kterou zformuje levicová Syriza a pravicoví Nezávislí Řekové, chtějí podle něj země euroskupiny začít co nejdříve jednat o tom, jak pomoci postavit řecké hospodářství na nohy.

"Dluhy neodpustíme, jsme ale připraveni jednat o prodloužení záchranného programu nebo termínů splatnosti," prohlásil podle Reuters finský premiér Alexander Stubb. To ale podle něj nebude nic měnit na faktu, že Atény musí pokračovat v hospodářských reformách.

Podle francouzského člena Rady guvernérů ECB Coeurého není z právních důvodů možné, aby se ECB coby jeden z mezinárodních věřitelů Atén zapojila do jakéhokoli snižovaní řeckého dluhu. Je ale prý možné provést změny ve lhůtách splatnosti.

Tsipras "musí platit, taková jsou evropská pravidla hry," řekl Coeuré rozhlasu Europe 1. "V Evropě není místo pro jednostranný čin. Nejsou vyloučeny rozhovory, například o novém časovém rozvržení dluhu," uvedl také Coeuré.

Podobně šéfka Mezinárodního měnového fondu, dalšího ze tří mezinárodních věřitelů Řecka, uvedla, že země musí dodržovat pravidla eurozóny a nemůže očekávat žádné zvláštní zacházení u svého dluhu.

Evropská levice se z vítězství Syrizy těší

Opoziční socialisté v Portugalsku uvítali úspěch strany Syriza, která je proti dalším úsporným opatřením a proti utahování opasků. V jejím úspěchu vidí znamení pozitivních změn v Evropě.

Levice v Evropském parlamentu uvítala výsledek nedělních parlamentních voleb v Řecku. Šéf socialistické frakce Gianni Pitella vyzval lídra vítězné strany Syriza Alexise Tsiprase ke zformování silné proevropské koalice a zdůraznil, že diskuse o novém způsobu řešení řeckého dluhu už nesmí být tabu.

Euro rekordně kleslo, pak poprvé po třech dnech poskočilo

Euro se v pondělí vůči americkému dolaru propadlo na nové, jedenáctileté minimum pod 1,11 USD. Nicméně stabilizaci kurzu napomohly prognózy, že Syriza nezískala absolutní většinu v 300členném parlamentu. Euro poté poprvé po třech dnech vůči dolaru posílilo. A to také díky spekulacím, že vítězná strana v řeckých volbách nebude údajně nutit zemi vystoupit z eurozóny. Nyní se euro pohybuje na úrovni 1,1245 dolaru za euro.

Řecko bude i nadále potřebovat pomoc, dostane ji ale pouze tehdy, pokud bude ctít smlouvy s mezinárodními věřiteli. V rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD to v neděli řekl šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Dodal přitom, že je v zájmu řecké vlády, aby učinila nutné reformy.

"Věřím, že je i v zájmu řecké vlády dělat to, co je nutné, aby se vypořádali se strukturálními problémy," řekl Weidmann.

Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky, má nejen v Evropě značný respekt. Kromě toho hraje klíčovou roli v jednáních o pomoci Řecku.

"Doufám, že nová vláda nezpochybní to, co se od Řeků očekává a čeho již bylo dosaženo," dodal Weidmann. Kabinet by podle něj neměl dávat sliby, které Řecko nebude schopno splnit.