České firmy na Slovensku měly ve srovnání s průměrem slovenského trhu dvojnásobně vyšší tržby. Činily v průměru 102 milionů Kč, zatímco u slovenských společností asi 47 milionů Kč. Mírně lepších výsledků dosáhly české firmy na Slovensku i v rentabilitě a v zadluženosti, když dokázaly splácet své závazky rychleji než ostatní firmy. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, který obsahuje data o podnicích z Česka a Slovenska.

Na Slovensku působí přibližně 12 000 slovenských firem s více než 50procentním českým vlastnictvím. Průměrný zisk sledovaných českých firem na Slovensku dosáhl 1,7 milionu Kč, a byl tak téměř o milion korun vyšší než u slovenských firem. U nich činil 754 000 Kč.

"Hodnocení působení sledovaných českých firem na Slovensku ukázalo, že mají výrazně vyšší tržby a zisk a zároveň přibližně srovnatelnou výnosnost s ostatními slovenskými firmami. Výhodou pro české firmy působící na Slovensku je podle mého názoru zejména jejich know-how ve spojení s jejich dobrou znalostí slovenského podnikatelského prostředí," uvedl člen představenstva CRIF - Czech Credit Bureau Pavel Finger.

Mezi první pětkou největších českých společností působících na slovenském trhu je první v pořadí ČEZ Slovensko, následovaná společnostmi SaZ Invest, Škoda Auto Slovensko, O2 Slovakia a CBG. V žebříčku největších společností podle tržeb obecně figurují na Slovensku zejména české firmy zabývající se velkoobchodem a maloobchodem.

Analýza zpracovává výkazy u firem, jejichž tržby překročily pět milionů Kč. Tato kritéria splnilo 2467 slovenských firem s českým majitelem. Portál patří pod CRIF - Czech Credit Bureau, data čerpá z aplikace Cribis.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru