Nízký hospodářský růst a vysoká nezaměstnanost oslabují projekt evropské jednotné měny. V sobotu to prohlásil francouzský člen Výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Coeuré. Poté co se ECB rozhodla podpořit ekonomiku nákupy vládních dluhopisů, je podle něj řada na politicích, aby jednali.

"Všechno pro Evropu udělat nemůžeme, ve čtvrtek jsme odvedli svůj díl, ostatní musí přispět tím svým," prohlásil bankéř na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. ECB podle něj nemůže udělat "nic", aby zajistila trvalý hospodářský růst, a Coeuré, podobně jako dříve guvernér ECB Mario Draghi, vybídl vlády, aby urychlily strukturální reformy.

Za situace nízkého růstu a pevně zakořeněné nezaměstnanosti, kdy jsou lidé nuceni opouštět pracovní trh, "pozorujeme, že je oslabován celý politický základ evropského projektu. Toto nemůže trvat moc dlouho," sdělil také Coeuré podle britského serveru BBC.

ECB ve čtvrtek rozhodla, že bude od března měsíčně do ekonomiky pumpovat 60 miliard eur, aby podpořila její oživení. Učiní tak prostřednictvím programu, který zahrnuje tisknutí nových peněz a nákupy vládních dluhopisů. ECB se snažila růst podpořit snížením úrokových sazeb, jejich pokles na rekordní minima ale nedokázal ekonomiku 19 zemí sdílejících euro nastartovat. Kvantitativní uvolňování teoreticky zvyšuje množství peněz v ekonomice, což by mělo podpořit braní úvěrů a další výdaje.

Proti tomuto programu ale hlasoval další člen rady ECB, šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Německému nedělníku Welt am Sonntag mimo to řekl, že za skomírajícím ekonomickým růstem v Evropě stojí především vysoké zadlužení a nedostatek konkurenceschopnosti v některých státech. O účinnosti nového programu ECB má Weidmann pochybnosti.