Skupina prodejců elektronických knih společnosti Palmknihy, tvořená on-line obchody Palmknihy.cz a idnes.cz, loni prodala zhruba 300 000 kusů e-knih. Pro letošní rok očekává zhruba dvojnásobný počet prodejů elektronických publikací. ČTK to dnes sdělila společnost Palmknihy.cz.

Skupina loni vykázala tržby 30 milionů korun. Letos počítá s tržbami 50 až 60 milionů Kč. "Tento trend, kdy se tržby každý rok zvyšují na dvojnásobek, zaznamenáváme již několikátý rok v řadě," uvedl zakladatel portálu Palmknihy.cz Jiří Vlček.

Růst vykazuje celý český trh elektronických knih. Loni se podle odhadů Svazu českých knihkupců a nakladatelů prodal zhruba milion e-knih a celkové tržby všech prodejců dosáhly 120 milionů Kč. V roce 2013 se prodalo 450 000 knih v hodnotě 54 milionů Kč. Průměrná cena e-knihy přitom loni činila 120 Kč.

Největší zájem prodejci zaznamenávají bezprostředně po Vánocích, kdy lidé nakupují obsah do svých nových čteček. "Za prosinec vzrostly naše prodeje několikanásobně, nejvíce e-knih jsme prodali ve dnech 25. až 27. prosince 2014," upřesnil Vlček. Žebříčku nejprodávanějších knih vévodí spisovatel severských detektivek Jo Nesbo, na druhém místě je Jonas Jonasson, autor Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel, třetí místo patří spisovateli historických příběhů Vlastimilu Vondruškovi.

Podíl elektronických knih na českém knižním trhu se odhaduje na 1,7 procenta. Zaostává tak za některými vyspělými zeměmi, například v Británii mají čtvrtinový podíl, v Německu desetinu a ve Francii 2,7 procenta.

"Očekáváme, že do budoucna trh elektronických knih a audioknih i nadále poroste," uvedl Vlček. "Současně se postupně promění skladba zařízení, na kterých se e-knihy čtou. Počítáme s tím, že poroste role dotykových mobilních telefonů s většími displeji na úkor klasických čteček a tabletů," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru