Hoteliér Daniel Lauber z Zermattu právě ochutnával skleničku červeného vína, když se dozvěděl o posledním kroku švýcarské centrální banky. Ta zhruba před týdnem bez předchozího varování zrušila limit pro kurz domácí měny vůči euru, a ukončila tak svoji více než tříletou politiku devizových intervencí, kdy prodávala domácí měnu a naopak nakupovala dolary a eura.

Švýcarský frank poté okamžitě vystřelil vzhůru. A to pro Evropany silně zdražilo dovolené ve Švýcarsku. "Byl to celkem šok," svěřil se Lauber americkému listu Wall Street Journal. "Musel jsem si dát další sklenku vína, abych to zvládl," dodal podnikatel, který tehdy vybíral vína pro svůj pětihvězdičkový hotel Cervo v proslulém horském středisku Zermatt.

Turismus ve Švýcarsku

3 procenta

Takový podíl má turismus na celkovém HDP Švýcarska.

175 tisíc lidí

pracuje v cestovních ruchu v alpské zemi.

Příliš drahé Švýcarsko

Za zasněženými vrcholky hor nebo švýcarským sýrem se v roce 2012 podle údajů Světové banky vydalo přes 8,5 milionu turistů. Nyní se očekává, že silný frank mnohé návštěvníky, převážně z Evropy, odradí. Problémy budou mít i hoteliéři v horském středisku Zermatt, nad nímž se tyčí Matterhorn, sedmá nejvyšší hora Alp (4478 metrů nad mořem).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.