Řecký premiér Antonis Samaras má obavy, že jeho země nebude moci využít pomoci, kterou pro eurozónu chystá Evropská centrální banka (ECB). Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Aby Řecko mohlo pomoci využít, musí dokončit revizi záchranného programu s věřiteli. Pokud ale nadcházející předčasné volby v Řecku vyhraje opoziční levicová strana SYRIZA, hrozí, že tato podmínka splněna nebude.

Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že zahájí program nákupů vládních dluhopisů, který má do stagnující ekonomiky eurozóny napumpovat stovky miliard nových peněz. Řecko se bude moci programu zúčastnit, pokud se bude držet rámce záchranného programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Rozhodující v tomto ohledu ale bude přezkum toho, zda bude Řecko schopno dodržet plán záchranného programu.

SYRIZA již dříve varovala, že revizi záchranného programu s věřiteli nedokončí a že chce naopak vyjednat mírnější podmínky splácení dluhů při omezení stávajících hospodářských škrtů.

Mezi Aténami a trojkou zástupců věřitelů vypukl na konci loňského roku spor. Řecko totiž nesouhlasí s názorem věřitelů - Evropské komise, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB), že mu příští rok hrozí deficitní rozpočet, pokud neprovede dodatečné škrty.

Vše mělo objasnit překontrolování řeckých výpočtů, které ale bylo odloženo. Do toho Řecko vyhlásilo předčasné parlamentní volby. Ty se uskuteční v neděli. Pokud zvítězí favorizovaná levicová opozice, situace se ještě více zkomplikuje, protože opoziční politici hodlají prosadit mnohem větší zmírnění podmínek, včetně vymazání části dluhů, a odstoupit od politiky přísných škrtů.

"Ze čtvrtečního rozhodnutí Evropské centrální banky je jasné, že budeme vyloučeni, pokud se s našimi věřiteli nezavrší přezkum aktuálního programu, který končí za měsíc," řekl Samaras.

MMF dal mezitím najevo, že je připraven plně spolupracovat s jakoukoli vládou vzešlou z nedělních voleb. Také prý nepředpokládá, že Řecko eurozónu opustí. "Nepovažujeme 'Grexit' za možné vyústění voleb," řekl mluvčí MMF Bill Murray s odkazem na hantýrku, která spojuje anglická slova 'Greece' (Řecko) a 'exit' (odchod).

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat EU a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). Z posledního programu chtěly Atény původně vystoupit koncem loňského roku.