Kulturní organizace, divadla a soubory v Praze budou zřejmě moci od roku 2016 získávat granty i na investice. Dosud je dostávaly jen na činnost či pořádání kulturních akcí. Investiční peníze by měly jít do vybavení, nikoliv do oprav či výstavby budov. S tímto scénářem počítá návrh systému grantů pro kulturu, který ve středu projednal kulturní výbor magistrátu a doporučil ho radě města. Podávat žádosti na rok 2016 půjde od března.

Do té doby ale musí vzniknout nová grantová komise. Praha, která pro rok 2015 rozdělila na kulturu a umění 300 milionů korun, totiž žádnou nyní nemá. Nová městská rada dosavadní komisi zrušila, což opozice kritizovala. Podle nového radního pro kulturu Jiřího Wolfa za Trojkoalici a KDU-ČSL to však neznamená, že všichni dosavadní členové komisí skončí, některé chce nové vedení oslovit znovu. Nová komise musí vzniknout předtím, než město vyhlásí grantové podmínky pro rok 2016.

To, že kulturní organizace budou nově moci získávat granty na investice, souvisí s koncem platností současných pravidel pro přidělování grantů. Praha chtěla původně prodloužit stávající pravidla, nové nařízení komise ji ale umožňuje podpořit nyní i investice. Město nechce podporovat opravy nebo stavby budov, ale například obnovu osvětlení nebo zvukové techniky. Nová pravidla budou platit pro období 2016 až 2021.

"Věcné zásady jsou v podstatě shodné jako doposud," vysvětlila na zasedání výboru jeho tajemnice Zuzana Navrátilová. V platnosti zůstane většina současných pravidel jako maximálně 70procentní podpora nebo nepřidělování grantů příspěvkovým organizacím státu, města či jeho částí. Praha žádostí dostává asi 800 ročně, pro rok 2015 na kulturních grantech rozdělí 300 milionů korun. Příspěvky dostanou například Divadlo Semafor a Divadlo Komedie, hudební festivaly Pražské jaro a Dvořákova Praha či akce United Islands a Letní shakespearovské slavnosti.

Nová grantová pravidla, která by měla začít platit od roku 2016, počítají i s transformací městských příspěvkových organizací, především divadel, na jiné právní formy. Zatím ale není jasné, na jaké, protože nový občanský zákoník neumožňuje zakládat další obecně prospěšné společnosti. Právě na ty se změnila první dvě v minulosti transformovaná divadla – Činoherní klub a Archa.