Téměř 2 500 slovenských firem, které mají českého majitele, bylo portálem www.informaceofirmach.cz podrobeno analýze zadluženosti, rentability i ziskovosti. Výsledným zjištěním je fakt, že slovenské společnosti v rukou českých vlastníků, vykazovaly oproti čistě slovenským rivalům více než dvojnásobné tržby.

Posuzovány byly společnosti, v jejichž vlastnické struktuře měli čeští majitelé alespoň 50procentní podíl a tržby těchto firem překročily v letech 2012 a 2013 hranici 5 milionů korun. Na Slovensku sice aktuálně působí přibližně 12 000 slovenských firem s více než 50procentním českým vlastnictvím, ale pouze 2467 z nich vyhovělo i druhé podmínce. V žebříčku největších společností podle tržeb figurují na Slovensku zejména české firmy zabývající se velkoobchodem a maloobchodem.

Konkrétně sledované české firmy dosahovaly v průměru tržeb 102 milionů korun, kdežto ryze slovenský průměr činil 47 milionů korun. Mírně lepších výsledků dosáhli čeští rivalové působící na Slovensku i v rentabilitě a zadluženosti. Své závazky dokázali ve sledovaných letech splácet rychleji než ostatní firmy působící na slovenském trhu.

Průměrný zisk u sledovaných firem s českými vlastníky dosáhl úrovně 1,7 milionu korun a byl tak o necelý milion vyšší než u čistě slovenských firem. Jejich průměrný zisk se ve sledovaných letech ustálil na hodnotě 754 tisíc korun.

TOP5 českých firem na SL

ČEZ Slovensko, s.r.o.
SaZ INVEST, s.r.o.
ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.
O2 Slovakia, s.r.o.
CBG, spol. s r. o.

"Hodnocení působení sledovaných českých firem na Slovensku ukázalo, že mají výrazně vyšších tržby a zisk a zároveň přibližně srovnatelnou výnosnost s ostatními slovenskými firmami. Výhodou pro české firmy působící na Slovensku je podle mého názoru zejména jejich know-how ve spojení s jejich dobrou znalostí slovenského podnikatelského prostředí," sdělil Pavel Finger, člen představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau a člen dozorčí rady Hospodářské komory České republiky.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.