Americká soukromá společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) získala zhruba miliardu dolarů od dvou nových investorů, jimiž jsou firmy Google a Fidelity Investments. Ty budou mít nyní ve společnosti SpaceX dohromady téměř desetinový podíl. Google za svých 900 milionů dolarů získal ve SpaceX podíl ve výši 7,5 procenta. Viceprezident pro rozvoj firmy Google, Don Hqarrison, navíc usedl i do vedení společnosti SpaceX.

SpaceX chce získané peníze použít na průzkum v oblasti kosmické přepravy či výroby satelitů, konkrétní plány ale podle agentury AP nezveřejnil.

Získané finanční prostředky by zakladateli firmy SpaceX Elonu Muskovi mohly pomoci uskutečnit jeho vizi, a to zahájit do 12 roků lety s lidskou posádkou na Mars a vybudovat posléze na této planetě lidskou kolonii. Musk se již dříve zmiňoval také o využívání satelitů tak, aby zajišťovaly přístup na internet v odlehlých částech Země. Podobný projekt v minulosti spustil provozovatel největšího internetového vyhledavače na světě Google, který v této věci spoléhá na balony.

SpaceX hraje důležitou roli v americkém vesmírném programu. Firma vyvinula nosnou raketu Falcon 9 a nákladní loď Dragon, která v polovině ledna úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). SpaceX je tak jednou ze dvou amerických soukromých společností, které americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pomáhají se zásobováním ISS.

Druhou firmou je Orbital Sciences. Poslední pokus o vyslání zásob na nákladní lodi Cygnus, která patří právě společnosti Orbital Sciences, však skončil na konci loňského října explozí nosné rakety.

Musk založil firmu SpaceX v roce 2002. Mezi jejími investory jsou společnosti Founders Fund, Draper Fisher Jurvetson, Valor Equity Partners a Capricorn.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru