Průmyslová výroba na Ukrajině klesla v uplynulém roce o 10,7 procenta, což představuje nejprudší pokles za posledních několik let. Vyplývá to podle agentury Reuters z pondělního oznámení ukrajinského statistického úřadu.

V roce 2013 se průmyslová výroba na Ukrajině snížila o 4,3 procenta a v roce 2012 o 0,7 procenta. Statistický úřad nezahrnul data za Krymský poloostrov, který v březnu 2014 anektovalo Rusko.

Ukrajinskou ekonomiku již dříve srážela korupce a špatné hospodaření. Od loňského roku se kromě důsledků březnové ruské anexe Krymu potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země.

Konflikt mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty uzavřel některé uhelné doly a narušil zásobovací trasy do továren. Jenom v březnu se průmyslová výroba v zemi snížila meziročně o 17,9 procenta.

Ukrajinský svaz výrobců oceli Metalurgprom již dříve v lednu oznámil, že produkce oceli na Ukrajině loni klesla o 17 procent. Některé velké ocelárny v Doněcké a Luhanské oblasti ale kvůli bojům mezi proruskými separatisty a vládními silami během roku pozastavily výrobu. Produkce kovů a železné rudy představuje zhruba čtvrtinu průmyslové výroby v zemi.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru