Finanční správa odložila projekt, který měl Čechům už letos umožnit zaplatit daně přes platební bránu ihned po vyplnění elektronického daňového přiznání. Důvodem jsou vysoké náklady. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

"Finanční správa nyní hledá alternativní cesty ke zvýšení komfortu při placení daní pro poplatníky, o kterých bude veřejnost včas informovat," řekla serveru mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Na podzim finanční správa avizovala, že lidé budou mít možnost platit daně on-line od začátku letošního roku. Na zhruba pěti finančních úřadech měl být také spuštěn zkušební provoz terminálů, které by umožnily platbu daní kartou.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová na podzim uvedla, že snahou ministerstva je omezit v ekonomice platby v hotovosti nebo je alespoň dostat pod kontrolu. K tomu má pomoci také plánované zavedení elektronické evidence tržeb od roku 2016.

Tam by měla být omezena tzv. šedá ekonomika, která podle náměstkyně v ČR tvoří přibližně 16 až 20 procent hrubého domácího produktu, tedy zhruba 600 miliard korun.

Hornochová upozornila, že za rok 2013 finanční správa evidovala 15,1 milionu bezhotovostních finančních transakcí v hodnotě 876 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru