Evropské a blízkovýchodní zpravodajské služby odhadují, že v Německu, Belgii, Francii a Nizozemsku je na 20 spících teroristických buněk s až 180 lidmi připravenými zaútočit. Evropa je ve vysoké pohotovosti kvůli atentátům, při nichž minulý týden tři teroristé ve Francii zabili 17 lidí.

V souvislosti s dalšími útoky, které tento týden překazila Belgie, v sobotu zatýkala policie v Řecku. Muslimové nepřestávají protestovat proti novému číslu týdeníku Charlie Hebdo; nejdramatičtější byla situace v Nigeru, kde protestující vypálili osm modliteben a kostelů.

Evropské tajné služby se podle stanice CNN zajímají zejména o skupiny mužů, kteří se vrátili z bojů v Sýrii. Panuje přesvědčení, že radikální Islámský stát (IS) jim dal instrukci, aby připravili útoky jako odvetu za zapojení západních států do koalice, která útočí letadly na IS v Iráku a Sýrii. Všechny čtyři zmíněné země jsou členy této koalice. V posledních dnech bylo v evropských zemích zadrženo přes 30 lidí.

Druhý nejvyšší bezpečnostní stupeň v Belgii

Atentáty, které měly být spáchány v Belgii, prý z Řecka nebo Turecka řídil belgický účastník bojů v Sýrii Abdelhamid Abaaoud, po němž nyní Belgie pátrá spolu s FBI. Byly zachyceny jeho telefonáty do belgického vězení z Řecka a uvažuje se o tom, že by mohl být také v Turecku. Řecká policie v sobotu v souvislosti s případem zadržela čtyři lidi, o jejichž identitě však není nic známo. Turecká tajná služba chce nechat sledovat až 3000 lidí, kteří jsou prý nějakým způsobem napojeni na IS, jsou v Turecku a mohou být spícími buňkami připravenými kdykoli zaútočit. V nebezpečí jsou prý hlavně zastupitelské úřady západních zemí.

Francie na svém území v rámci současné bezpečnostní operace rozmístila 122 tisíc policistů, strážníků a vojáků. Belgie má v pohotovosti 150 lidí určených k protiteroristickému zásahu a zvýšila bezpečnostní režim na druhý nejvyšší stupeň. Policistům bude při ostraze vytipovaných míst pomáhat 300 vojáků, z nichž polovina již rizikové objekty střeží. Na vysokém stupni je pohotovost v Nizozemsku.

Francouzské obce se marně chtěly vyhnout pohřbům bratrů Chérifa a Saida Kouachiových, kteří útočili na redakci týdeníku Charlie Hebdo a zabili 12 lidí. První z nich bude pohřben v muslimské sekci hřbitova na pařížském předměstí svého bydliště Gennevilliers, Saifovo tělo bylo v pátek večer v tichosti uloženo na hřbitově v Remeši, kde bydlel.

Starostové obou měst byli proti, ale neuspěli, jelikož podle zákona má být zemřelý pohřben buď ve svém bydlišti, nebo tam, kde zemřel, anebo tam, kde má jeho rodina hrob. O pohřbu třetího teroristy Amedyho Coulibalyho, který zabil pět lidí, se zatím spekuluje. Žil na pařížském předměstí Fontenay-aux-Roses, které ale údajně nemá na svém hřbitově pozemek k pohřbívání muslimů. V úvahu připadá i Mali, odkud pochází teroristova rodina.

V Nigeru demonstranti podpalovali kostely

Coulibaly útok údajně spáchal jménem IS, bratři Kouachiové jménem odnože al-Káidy z Arabského poloostrova (AQAP). Jemenská tajná služba v sobotu oznámila zatčení dvou francouzských radikálů hlásících se k AQAP. V Jemenu je prý až 1000 cizinců z 11 zemí, kteří patří k této obávané odnoži al-Káidy.

Muslimové znovu bouřlivě protestovali proti karikaturám. Nejdramatičtěji v nigerském hlavním městě Niamey, kde zapálili osm modliteben a kostelů, takže tamní francouzské velvyslanectví vyzvalo francouzské občany, aby z bezpečnostních důvodů nevycházeli ven. Při protestech tu přišli o život nejméně tři lidé. Několik stovek křesťanů se muselo uchýlit pod ochranu armády.

Jemenci před francouzským velvyslanectvím v Saná žádali odchod velvyslance. Velký protest proti karikaturám se konal v ruském ingušském Magasu, kam přišlo 15 tisíc lidí. V Čečensku se má protestovat v pondělí. Afghánský prezident Ašraf Ghání označil zveřejnění nové karikatury za "nezodpovědné".