Největší evropská ropná firma Shell a Qatar Petroleum zrušily plánovaný petrochemický projekt v Kataru. Důvodem je současný pokles cen ropy, oznámily ve středu společnosti.

Jedná se již o druhý velký energetický projekt zrušený v oblasti Perského zálivu od doby, kdy ceny ropy začaly klesat.

Celková investice do projektu měla činit 6,4 miliardy dolarů (152,3 miliardy korun). Podle firem je projekt kvůli vysokým nákladům "komerčně neproveditelný, zejména za současné ekonomické situace, která panuje v energetickém průmyslu". Ceny ropy od června klesly o téměř 60 procent.

Státní firma Qatar Petroleum a Shell se dohodly na projektu v prosinci 2011. Katarská firma měla v petrochemickém komplexu vlastnit podíl 80 procent a Shell 20 procent.

Projekt však měl problémy již před začátkem poklesu cen ropy. Firmám se nedařilo získat finanční pomoc u bank, napsala agentura Reuters.

Společnost Saudi Aramco ze Saúdské Arábie nedávno pozastavila plány na výstavbu závodu na čistá paliva v hodnotě dvě miliardy dolarů u své největší rafinerie.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru