Polsko zvažuje, že své čtyři hlavní výrobce elektrické energie spojí do dvou skupin, které by byly schopné konkurovat velkým evropským firmám, jako je český ČEZ.

Ve středu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené s celou záležitostí.

Vláda ve Varšavě sestavuje plán, podle kterého by se největší výrobce elektrické energie v Polsku, společnost PGE, měl spojit se svým menším konkurentem, firmou Energa. Druhá největší elektrárenská společnost Tauron by se pak sloučila s menší Eneou.

Polsko chce mít dvě skupiny, které by byly natolik silné, aby mohly investovat a aby mohly konkurovat společnostem, jako je ČEZ, největší středoevropská elektrárenská společnost, napsal Reuters.

"Motivací Polska může být snaha řešit efektivnost energetických firem a možná i příprava na jejich privatizaci, třeba částečnou," uvedl analytik makléřské společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.

ČEZ spekulace nekomentoval. Podle Reuters se k záležitosti nevyjádřil nikdo ani z dalších zmíněných společností a polské vlády.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru