Prezident Miloš Zeman ve středu vyzval Českou národní banku (ČNB), aby už neintervenovala na oslabování koruny, česká měna by se pak podle něj měla stabilizovat. Koruna následně posílila zhruba o 30 haléřů vůči euru. ČNB v reakci uvedla, že naposledy intervenovala předloni v listopadu.

"Česká národní banka by si neměla hrát na demiurga (svrchovaného tvůrce) české ekonomiky a měla by pokud možno okamžitě zastavit intervence, které plánovala až do konce roku 2016. Tím by se podle mého názoru kurz české koruny stabilizoval," řekl Zeman na tiskové konferenci při návštěvě Pardubického kraje.

Mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann upozornil, že Česká národní banka intervenovala na oslabení koruny několik dnů v listopadu 2013, od té doby neintervenuje. "Koruna se od té doby obchoduje na trhu za kurz vzniklý působením nabídky a poptávky. A pokud jde o samotné oslabování české měny vůči dolaru, drtivá většina tohoto oslabení je způsobena poklesem kurzu eura vůči dolaru," uvedl. Zároveň dodal, že ČNB je nezávislá a nemůže přijímat pokyny od politiků.

"Myslím, že pan prezident Zeman by se k tomuto neměl vyjadřovat a měl by to nechat na České národní bance," reaguje analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Podle něj je módní být proti intervenci. Přitom lze jen těžko odhadovat, zda by po jejím ukončení došlo ke stabilizaci měny. 

Pondělní vyjádření prezidenta Zemana může také naznačit, jaký typ ekonoma si představuje na post guvernéra České národní banky. Nového guvernéra jmenuje prezident v polovině roku 2016, kdy vyprší funkční období Miroslavu Singrovi. "Lze předpokládat, že prezident má trochu jinou představu o složení ČNB a jejích hlavních představitelů," říká Hatlapatka.

Koruna v posledních dnech oslabuje na několikaletá minima. Důvodem byla data o prosincové nízké inflaci, která vyvolala u investorů obavy z deflace a následné reakce ČNB.

V úterý koruna po celý den oslabovala na 28,34 Kč/EUR nebo 24,05 Kč/USD. Po slovech guvernéra ČNB Miroslava Singera posílila, ale ve středu dopoledne začala opět oslabovat, stejně jako další regionální měny. 

Den ale nakonec koruna zakončila vůči euru proti úterku silnější, když skončila na 28,08 Kč/EUR. K dolaru ve středu koruna posílila o 27 haléřů a uzavírala na 23,78 Kč/USD.

Singer se v úterý večer vyjádřil na svém blogu na stránkách ČNB v tom smyslu, že není nutné, aby měnová politika centrální banky rychle reagovala na pokles cen ropy nebo potravin. ČNB by ale podle guvernéra reagovala až na dlouhodobé deflační tlaky, které by mohly způsobit propad domácí poptávky.

Analytici se ve středu zároveň shodli na tom, že klesající ceny ropy budou pravděpodobně jedním z hlavních důvodů, proč již za leden dojde k meziročnímu propadu cen, tedy k deflaci. V prosinci totiž ceny meziročně rostly jen o 0,1 procenta právě kvůli klesajícím cenám ropy a dále i potravin. Naposledy přitom inflace byla záporná v říjnu 2009, loni v červnu pak byla na nule.