Zájem o dovolenou strávenou v tuzemsku mezi Čechy letos kvůli oslabení koruny vzroste až o 10 procent. Silnější euro i dolar mohou vést ze zvýšení cen zahraničních zájezdů a zdraží i útraty v místě pobytu.

Oslabení koruny vůči euru i dolaru letos povzbudí i příjezdový cestovní ruch, zejména z okolních zemí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi odborníky v cestovním ruchu.

Podle poradenské společnosti Mag Consulting letos vzroste počet Čechů, kteří stráví dovolenou v tuzemsku, zhruba o desetinu. Také podle odhadů Institutu turismu agentury CzechTourism lze předpokládat, že devalvace koruny pozitivně zapůsobí na domácí cestovní ruch.

"V jehož rámci dají čeští turisté přednost levnější dovolené v regionech ČR před zdražující se dovolenou v zahraničí," dodala mluvčí CzechTourism Michaela Klofcová.

"Výjezdová turistika bude touto situací hodně poškozena a nevylučuji, že dojde i ke zdražení last minute nabídky nebo že některé zájezdy budou muset být zdraženy i v průběhu prodeje," řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Z dolarových zemí přijedou last minute turisté

Oslabující česká měna, která zahraničním turistům zlevňuje pobyt, může do Česka přilákat víc návštěvníků z ciziny. Meziroční oslabení koruny vůči dolaru se blíží 20 procentům, což je podle Klofcové změna, která se může projevit i ve změně chování mimoevropských turistů.

"Za normálních okolností totiž mezi hlavní faktory patří cena letenky. Samotné výdaje na místě (tedy ty, které jsou reálně ovlivněny kurzem) tvoří u mimoevropských trhů kolem 40 procent celkových nákladů na cestu. Oslabení koruny vůči dolaru může být zajímavým impulzem pro tvorbu atraktivních last minute nabídek pro zahraniční cestovní kanceláře," dodala mluvčí CzechTourismu.

"Byli bychom rádi, kdyby se z dolarových zemí pro dovolenou u nás rozhodlo o 15 až 20 procent více turistů, ale střízlivé odhady se pohybují okolo 10 procent," dodal Papež.

Meziroční oslabení koruny vůči euru se zatím pohybuje do pěti procent. "Dá se tedy předpokládat pokračování loňského trendu, kdy výrazně narostly příjezdy z Německa, Rakouska a dalších sousedních zemí," uvedla Klofcová.

Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ale větší růst počtu zahraničních turistů kvůli oslabení koruny nečeká. "Zahraniční turisté si v mnoha případech středoevropské destinace nevybírají podle toho, kolik bude pobyt stát," upozornil. Předpokládá ale, že návštěvníci z ciziny budou v Česku více utrácet, celkové příjmy země z mezinárodního cestovního ruchu tak mohou vzrůst až o 10 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru